İlkokul çocuklarında saldırganlıkla baş etmede anne kendine yardım grubu ile çocuklara yönelik psikoeğitim grubunun etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of the mother self-help group and the psycho-education group on coping with aggression in primary school children
- Tez No: 679471
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BİLGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada saldırgan davranış gösteren çocukların annelerinin oluşturduğu kendine yardım grubu ile yine saldırgan davranış gösteren çocukların oluşturduğu farklı bir gruba uygulanan psikoeğitim programının çocuklardaki saldırgan davranışlar üzerindeki etkisi incelenmiştir. Araştırmanın deney 1 grubunda bulunan öğrencilere 8 oturumluk Saldırganlıkla Baş Etme Psiko-eğitim programı uygulanmıştır. Deney 2 grubunu oluşturan öğrencilerin anneleri ile Kendine Yardım Grubu oluşturulmuştur. Kontrol gruplarına ise herhangi bir işlem yapılmamıştır. Öğrencilerin saldırganlık düzeylerini belirlemek amacıyla Saldırganlık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçek deney ve kontrol grubu öğrencilerine öntest, sontest ve izleme ölçümleri olarak uygulanmıştır. Araştırmanın verilerinin analizinde SPSS 22 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre annelere uygulanan kendine yardım grubunun çocuklara uygulanan psikoeğitim grubuna oranla saldırganlığı azaltmada daha etkili olduğu görülmüştür. Kendine yardım grubu ile psikoeğitim grubu ve kontrol grubu izleme puanları arasında anlamlı fark çıkmamasının pandemiden kaynaklandığı düşünülmektedir. Psikoeğitim grubunun ve kontrol grubunun son test ve izleme puanları incelendiğinde puanlarda çok az artış olmasına rağmen kendine yardım grubunun izleme puanlarında önemli bir artış olduğu görülmüştür. Bu durum yapılan etkili yardımın etkisinin olağanüstü koşullarda azalabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the psychoeducation program applied to the self-help group formed by the mothers of the children with aggressive behavior and the different group consisting of the children with the aggressive behavior on the aggressive behaviors of the children was investigated. An 8-session Coping with Aggression Psycho-education program was applied to the students in the experimental group 1 of the study. A Self-Help Group was formed with the mothers of the students who formed the Experiment 2 group. No action was taken against to the control groups. Aggression Scale was used to determine the aggression levels of the students. The scale was applied to the experimental and control group students as pretest, posttest and follow-up measurements. SPSS 22 package program was used in the analysis of the data of the research. According to the research findings, it was seen that the self-help group applied to the mothers was more effective in reducing aggression than the psychoeducation group applied to the children. The lack of a significant difference between the self-help group, psychoeducation group and control group monitoring scores is thought to be due to the pandemic. When the post-test and follow-up scores of the psychoeducation group and the control group were examined, it was observed that there was a significant increase in the follow-up scores of the self-help group, although there was a slight increase in the scores. This situation has shown that the effect of effective aid can be reduced in extraordinary circumstances.