65 yaş üstü PCR pozitif COVID-19 hastalarında frailty(=kırılganlık) değerlendirilmesi
Evaluation of frailty in PCR positive COVID-19 patients over 65 years of age
- Tez No: 679476
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ŞAHİN KAVAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
COVID-19 hastalığının ileri yaşlarda morbidite ve mortalitesinin yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. Bu çalışmanın amacı 65 yaş üstü COVID-19 hastalarında kırılganlık ile mortalite arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak ve COVID-19 hastalığını geçirip tedavisi tamamlanarak taburcu olan hastalarda ise hastalık öncesi ve sonrası kırılganlık düzeylerinde fark olup olmadığını belirlemektir. Böylece ülkemizde toplumun COVID-19 hastalığı ve kırılganlık düzeyleri arasındaki bağlantıyı raporlamayı hedeflemekteyiz.
Özet (Çeviri)
It is a known fact that COVID-19 disease has high morbidity and mortality in advanced ages. The aim of this study is to investigate whether there is a relationship between frailty and mortality in COVID-19 patients over the age of 65, and to determine whether there is a difference in frailty levels before and after the disease in patients who have had COVID-19 disease and have been discharged after completing the treatment. Thus, we aim to report the link between the COVID-19 disease and vulnerability levels of the society in our country.