Determination of miR-155-5p expression level in Ehrlich ascites tumor-bearing mice treated with olive leaves
Zeytin yaprağı uygulanmış Ehrlich asit tümörlü farelerdemiR-155-5p'nin ekspresyon seviyesinin belirlenmesi
  1. Tez No: 737893
  2. Yazar: JIHAD HAJI SALEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Meme kanseri, dünya çapında kadınlarda kanser ölümlerinin ilk nedenidir. miRNA'ların kanser gelişiminde önemli bir rol oynadığı gösterilmiştir. Bu nedenle miRNA'ların transkripsiyonunu modüle etmek için doğadan kaynaklanan ajanların kullanılması umut vericidir. Zeytin yaprağı çayı (OLT) faydalı özelliklere sahiptir ve insanlar tarafından iyi tolere edilir. Bu çalışma, bir meme kanseri modeli olan Ehrlich ascites tümör taşıyan farelere OLT tedavisinin, farelerin karaciğerindeki miR-155-5p ekspresyonu üzerindeki etkisini belirlemek için yapılmıştır. Elli dört fare deneylerde kullanıldı. Fareler sekiz gruba ayrıldı. Bu grupların beşindeki hayvanlara intraperitoneal olarak 3×105 Ehrlich ascites tümör (EAT) hücreleri enjekte edildi. Bir grup tedavi edilmedi (tedavi edilmeyen kontrol, n=7). İkinci grupta [Tümör büyümesi: OLT(6 gün), n=7], farelere ikinci günden yedinci güne kadar ağızdan OLT verildi. Üçüncü grupta [Tümör büyümesi: 5-FU(tek doz), n=7], farelere ikinci gün intraperitoneal olarak tek doz 5-florourasil (5-FU) enjekte edildi. Dördüncü grupta [Tümör büyümesi: OLT(6 gün) + 5-FU(tek doz), n=7], farelere iki ila yedinci gün arasında oral olarak OLT ve ikinci gün intraperitoneal olarak tek doz 5-FU uygulandı. Beşinci grupta (Tümör başlangıcı, n=7) OLT uygulamasına EAT enjeksiyonu ile aynı gün başlandı ve sekiz gün devam edildi. Altıncı grupta (Koruyucu etki, n=7) hayvanlara on beş gün süreyle ağızdan OLT verildi. 7. günde, fare peritonuna EAT hücre enjeksiyonu yapıldı. Yedinci grupta (BSS kontrol, n=8) farelere sıfırıncı günde periton içine dengeli tuz çözeltisi (BSS) enjekte edildi. Bu hayvanlar, OLT'yi ya sıfırdan yediye ya da sıfırdan on dört güne kadar ağızdan aldılar. Son grupta (sahte kontrol, n=4) herhangi bir uygulama yapılmadı. Deneylerin sonunda, fareler anestezi koşulları altında sakrifiye edildi. Fareler dissekte edildi, karaciğer dokuları toplandı ve RNA koruyucu çözelti (RNA-later-solution) ilave edilerek sıvı nitrojen içinde saklandı. OLT'nin karaciğerde miR-155-5p ekspresyonu üzerindeki etkisi qRT-PCR ile değerlendirildi. Çalışmamızda miR-155-5p'nin tümör büyümesi ve tümör başlangıcı üzerindeki etkilerini incelediğimiz gruplarda 6 ve 8 günlük OLT uygulamasının ardından miR-155-5p ekspresyon düzeyinde anlamlı bir değişiklik gözlenmedi. Ancak tümör oluşumundan önce başlamak üzere toplam 15 gün boyunca OLT uygulanması sonucunda miR155-5p ekspresyonunun tedavi edilmeyen gruba göre 14.34 kat arttığını gösterdik. Tüm bulguları birlikte değerlendirdiğimizde OLT'nin karaciğeri hücresel hasar veya tümör oluşumundan koruyabileceğini düşünüyoruz
Özet (Çeviri)
Breast cancer is the first cause of cancer death in women worldwide. It has been shown that miRNAs play an important role in cancer development. Therefore, the use of agents originating from nature to modulate the transcription of miRNAs is promising. Olive leaf tea (OLT) has beneficial properties and is well tolerated by humans. This study was undertaken to determine the effect of OLT treatment to the Ehrlich ascites tumor-bearing mice, which is a breast cancer model, on the miR-155-5p expression in the liver of mice. Fifty-four mice were used in the experiments. The mice were divided into eight groups. The animals in five of these groups were injected with 3×105 Ehrlich ascites tumor (EAT) cells intraperitoneally. One group was not treated (untreated control, n=7). In the second group [Tumor growth - OLT(6 days), n=7], mice were given OLT orally from day two to seven. In the third group [Tumor growth - 5-FU(single dose), n=7], mice were injected with a single dose of 5-fluorouracil (5-FU) intraperitoneally on the second day. In the fourth group [Tumor growth- OLT(6 days) + 5-FU(single dose), n=7], mice were administered OLT orally on days two to seven, and a single dose of 5-FU intraperitoneally on the second day. In the fifth group (Tumor initiation, n=7), the OLT administration was started the same day as EAT injection and continued for eight days. In the sixth group (Protective effect, n=7) the animals were given OLT for fifteen days, orally. On day 7, EAT cell injection was held into the mice periton. In the seventh group (BSS control, n=8), mice were injected with balanced salt solution (BSS) intraperitoneally on day zero. These animals took OLT orally either on days zero to seven or from zero to fourteen-day. In the last group (sham control, n=4), none of the administration was given. At the end of the experiments, the mice were sacrificed under anesthesia conditions. The mice were dissected, the liver tissues were collected and after RNA-later-solution addition, stored in liquid nitrogen. The effect of OLT on miR-155-5p expression in the liver was assessed through qRT-PCR. In our study, no significant change was observed in miR-155-5p expression level after 6 and 8 days of OLT application in the groups in which we examined the effects of miR-155-5p on tumor growth and tumor onset. However, we showed that miR-155-5p expression increased 14.34-fold compared to the untreated group as a result of applying OLT for a total of 15 days, starting before tumor formation. When we evaluate all the findings together, we think that OLT may protect the liver from cellular damage or tumor formation