Güvem meyvesinin (Prunus spinosa L.) antioksidan, antimikrobiyal ve sitotoksik etkisinin belirlenmesi
Determination of antioxidant, antimicrobial and cytotoxic effects of blackthorn (Prunus spinosa L.)
  1. Tez No: 679514
  2. Yazar: MEHMET HALİM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ERTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bitkiler yüzyıllardır birçok hastalığın önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmaktadır. Doğrudan ya da şerbet, şurup ve tatlı olarak tüketilen güvem meyvesinin tıbbi olarak da antimikrobiyal, antioksidan, antiüretik, antiinflamatuvar ve antitümör etkisi yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Bu çalışmada farklı çözücülerle hazırlanan meyve ekstrelerinin, bazı insan patojenleri üzerindeki antimikrobiyal etkisi disk difüzyon ve mikrodilüsyon yöntemleri ile belirlendi. Antioksidan etkiyi tespit etmek amacıyla 1,1-difenil-2-pikrilhidrazil (DPPH) serbest radikalini süpürme etkisi ve indirgeme gücü kapasitesi yöntemleri ve ekstrelerdeki fenolik madde miktarını ölçmek amacıyla toplam fenolik madde belirleme yöntemi kullanıldı. Sitotoksik etkiyi incelemek için 3-(4,5-Dimetiltiyazol-2-yl)-2,5-difeniltetrazolyum bromür (MTT) testi yardımıyla sağlıklı ve kanserli hücre hatlarının hücre proliferasyonu gözlemlendi. Çalışma sonunda; disk difüzyon yönteminde en yüksek inhibitör etki E. faecalis bakterisinde 15,5 ve 17,8 mm olarak görüldü. Serbest radikali süpürme etkisi (DPPH) 1000 µg/mL metanol ekstresinde % inhibisyon değeri 43,35±0,61, 1000 µg/mL aseton ekstresinde 66,47±1,49 olarak ölçüldü. P. spinosa L. meyvesinin aseton ekstresinin EC50 değeri 0,712 mg/mL olarak hesaplandı. Toplam fenolik madde miktarı metanol ekstresinde 31,00±1,31 µg GAE/mg ekstre, aseton ekstresinde 36,42±1,27 µg GAE/mg ekstre olarak bulundu. İndirgeme gücü kapasitesi değerleri 1000 µg/mL metanol ekstresinde 0,120±0,02 μg/mL, 1000 µg/mL aseton ekstresinde ise 0,253±0,015 μg/mL olarak hesaplandı. Sitotoksik etki sonuçlarına göre 24 saatlik uygulama sonucu en düşük hücre canlılığı % 58,19 ile AML12 hücre hattı üzerinde metanol ekstresinin 1 mg/mL'lık konsantrasyonunda görüldü. 48 saatlik uygulama sonucu en düşük hücre canlılığı % 54,99 ile Hep3B hücre hattı üzerinde metanol eksresinin 1 mg/mL'lık konsantrasyonunda görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the antimicrobial effect of fruit extracts, prepared with different solvents, on some human pathogens was determined by disk diffusion and microdilution methods. In order to determine the antioxidant effect, 1,1 diphenyl-2-picrylhydrazyl (DPPH) free radical scavenging effect and reducing power capacity methods and total phenolic substance determination method were used to measure the amount of phenolic substance in the extract. To examine the cytotoxic effect, cell proliferation of healthy and cancerous cell lines was observed with the help of 3- (4,5-Dimethylthiazol-2-yl) -2,5-diphenyltetrazolium bromide (MTT) test. At the end of the study, in disk diffusion method, the highest inhibitory effect was seen in E. faecalis bacteria as 15.5 and 17.8 mm. Free radical scavenging effect (DPPH) was measured as 43.35 ± 0.61% inhibition value in 1000 µg / mL methanol extract and 66.47 ± 1.49 in 1000 µg / mL acetone extract. IC50 value of acetone extract of P. spinosa L. fruit was calculated as 0.712 mg / mL. The total amount of phenolic substance was found as 31.00 ± 1.31 µg GAE/mg extract in the methanol extract and 36.42 ± 1.27 µg GAE/mg extract in the acetone extract. The reducing power capacity values were calculated as 0.120 ± 0.02 μg / mL in 1000 µg / mL methanol extract and 0.253 ± 0.015 μg / mL in 1000 µg / mL acetone extract. According to the results of the cytotoxic effect, the lowest cell viability was observed at the concentration of 1 mg / mL of methanol extract on the AML12 cell line with 58.19 % after 24 hours of application. After 48 hours of application, the lowest cell viability was observed at a concentration of 1 mg / mL of methanol extract on the Hep3B cell line with 54.99 %.