Atatürk Orman Çiftliği'nde süt sığırı yetiştiriciliği
- Tez No: 27833
- Danışmanlar: PROF. DR. S. METİN YENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi AîATÜRK ORHAN ÇİFTLİ?İNDE SÜT SI?IRI YETİŞTİRİCİLİ?İ Okan ATAY Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabil im Dala Danışman: Prof. Dr. S. Metin YENER 1993, Sayfa: 81 Jüri: Prof. Dr. S. Met in YENER Prof-IC-iDrhö». AI*PA3İ Prof-Itr-K«n»JL.Ö2&OTK.. Araştırmanın materyalini Atatürk Orman Çiftliği Süt Sığırcılığı İşletmesinde 1989-1991 yıllarında elden çıkmış 430 baş ineğe ait 1089 ve 1991 yılında sağmal sürüde bulunan 200 saf Siyah Alaca ineğe ait 4 47 tamamlanmış laktasyon verim kaydı ile yetiştirme kayıtları oluşturmuştur. Araştırmada üzerinde durulan yetiştirme özellikleri için bulunan ortalamalar şöyledir: Gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS) 1,811.3, buzağılama oranı %93, ilkine buzağılama yaşı (İ.B.Y.) 885±9 gün, iki doğum arası süre 432±54 gün, sürüde yıllık yenilenme oranı %31, ineklerin sürüden çıkma yaşı61.7±1.3 ay, ineklerin elden çıkma nedenleri: Bastalık (%28), reforme olma (%50), damızlık olarak satılma ( %22 ), ömürboyu buzağı sayısı 2.511.9, ölü doğum oranı %2.5, yavru atma oranı %3.2, buzağılarda altı aylığa kadar yaşama gücü (A.A.K.Y.G.) %84. Süt merimi için hesaplanan ortalamalar ise aşağıda ki gibidir: Gerçek Süt Verimi (G.S.V.) 5285+1636 kg, 305 günlük süt verimi 485611304 kg, 305.2X-EC süt verimi 543811360 kg, Laktasyon Süresi (L.S.) 338182 gün, İşletmede çalışan eleaan başına düşen yıllık süt üretimi 41 ton, ineklerde ömür boyu süt verimi 1534019486 kg. ANAHTAR KELİHELER: Atatürk Orman çiftliği, Siyah Alaca Sığır lar, yetiştirme ile ilgili özellikler, süt verimi ile ilgili özellikler.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT H.Sc. Thesis DAIRY CATTLE BREEDING AT ATATÜRK' S FOREST FARM Okan ATAY Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof.Dr. S.Metin YEiIER 1993, Page: 81 Jury: Prof.Dr. S. Metin YENER Psq*.5*. Wwv4¥?4Ç Prof.Dr.Kemal ÖZKÜKİK The data of the research consisted of the lactation and breeding records of Black Pied cows raised at the Atatürk' s Forest Farm. The records belonged to 430 cows culled from the herd in the years 1989 through 1991 and to 200 cows comprising the milking herd in 1991. The culled cows had 1089 and milking cows had 447 lactation and breeding records to be evaluated. The mean values calculated for the breeding traits studied in the research were as follow: The number of inseminations per pregnancy 1.811.3, calving rate 93%, the age at first calving 885±9 days, calving interval 432±54 days, replacement rate 31%, age of cows at culling 61.711.3 months, the reasons of culling of cows: disease 28%, for slaughter 50%, selling as breeding animal 22%, number of calves during life-time 2.5±1.9, rate of still-births 2.5%, rate of abortions 3.2%, livabilty of calves up to the age of six months 84%. The averages found for the characteristics related to milk production were as follow: Actual milk yield per lactation 5285+1636 kg, 305-day milk yield 485611304 kg, 305-2x-ME milk yield 543811360 kg, lactation length 338182 days, annual milk per personnel working at the enterprise 41 tons, life-time milk production per cow 15340+9486 kg. KEY WORDS:Atatürk's Forest Farm, Black Pied cattle, breeding characteristics, dairy characteristics.