Aloe vera ve Cocos nucifera'nın antimikrobiyal, antioksidan ve HepG2 hücre hattı üzerindeki antitümoral etkinliğinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial, antioxidant and antitumoral activity of Aloe vera and Cocos nucifera on the HepG2 cell line
  1. Tez No: 679527
  2. Yazar: ZEYNEP TAŞDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN ALP AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Kanser, günümüzün en önemli hastalıklarındandır. Kanser mekanizma, tanı ve tedavi yöntemleri en çok araştırılan çalışmalar listesinde yerini korumaktadır. Tedavisinde kimyasal ilaçların, cerrahi operasyonların ve nakillerin kullanımı çok yaygındır. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak yapılan çalışmalar doğal ve bitkisel türevli maddelerin etkilerini kapsamaktadır. Fitoterapi olarak adlandırılan bu çalışmalarda çeşitli maddeler kullanılmaktadır. Çalışmamızda Aloe vera ve Cocos nucifera'nın hepatosellüler karsinoma ve sağlıklı hücre hatları üzerindeki etkisinin ve biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amaçlandı. ÇalışmamızdaAloe vera ve Cocos nucifera gibi doğal ve bitkisel türevli maddelerin farklı konsantrasyonları L929 Fibroblast hücre hattı ve Hep-G2 Hepatoselüler Karsinom hücre hattı üzerindeki sitotoksik etkileri araştırıldı. Bu çalışmalara ek olarak çeşitli patojenler üzerindeki biyolojik aktiviteleri, probiyotik mikroorganizmalar üzerinde prebiyotik etkileri ve antioksidan kapasiteleri değerlendirildi. Çalışma sonuçlarına göre, A. vera ve C. nucifera Hep-G2 Hepatoselüler Karsinom hücre hattında sitotoksik etki göstermiş ve L929 hücrelerin prolifere olmasını sağlamıştır. Biyolojik aktivite testlerinde ise antioksidan etkilerinin olduğu saptanırken, test edilen mikroorganizmalara karşı antimikrobiyal etkileri tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most important diseases of today. Cancer mechanism, diagnosis, and treatment methods maintain their place in the list of the most researched studies. The use of chemical drugs, surgical operations, and transplants are very common in its treatment. In addition to these treatment methods, studies include the effects of natural and plant-derived substances. Various substances are used in these studies, which are called phytotherapy. In our study, it was aimed to determine the effect and biological activities of Aloe vera and Cocos nucifera on diseased cells and healthy cells. In our study, different concentrations of natural and plant-derived substances such as Aloe vera and Cocos nucifera were investigated for their cytotoxic effects on the L929 Fibroblast cell line and Hep-G2 Hepatocellular Carcinoma cell line. In addition to these studies, their biological activities on various pathogens, prebiotic effects on probiotic microorganisms, and their antioxidant capacity were evaluated. According to the results of the study, A. vera and C.nucifera showed a cytotoxic effect in the Hep-G2 Hepatocellular Carcinoma cell line and proliferated the cells in the L929 cell line. In biological activity tests, it was determined that it had antioxidant effects, but antimicrobial effects against the tested microorganisms could not be determined.