İran'da parçabaşı kadın işçilerin emek süreci (Halıcılar)
Labor process of worker women in an informal sector: Iran- Tabriz carpet wover women
  1. Tez No: 679532
  2. Yazar: NEGAR VAEZZADEH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma dünyanın el-yapımı halı piyasasında önemli yere sahip olan İran'ın Tebriz kentinde halı üretimi yapan işçi kadınlar üzerine yapılmıştır. Halıcılık İran'da geleneksel üretim kategorisinde yer almaktadır. Bu araştırmada göreceğimi gibi halı üretimi tarihsel olarak özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınların ev içinde yaptıkları işlerdendir. Kapitalizmin ülkede gelişimi ile kentlere göç etmiş olan bu işçi kadınlar her hangi bir önemli fark yaşamadan halıcılık sektörüne gayrı resmi şekilde devam etmişlerdir. Gayrı resmi halıcılık o kadar yaygınlaşmıştır ki hatta işletmelerbile kayıt dışı olarak çalışıp ve bürokratlaşmadan, herhangi bir kontrol mekanizmasından geçmeden çok daha düşük maaşla, sigortasız şekilde üretime devam etmişler. Araştırma halıcılık yapan kadınların çalışma koşullarını, sınıfa dair bilinçlerini ve gündelik hayatlarını incelemektedir. Görüşmeler iki farklı gurupla yapılmıştır: evlerde (bireylerin yaptığı üretim) ve fişletmelerde (toplu olarak yapılan üretim.).Bu sektör en az sanayileşmiş sektörlerden olarak, işçi-işveren arasında geleneksel bağları korumaktadır. Diğer yandan çalışma koşulları sanayileşmiş işten ziyade bir geleneksel üretim koşulları içinde yer almaktadır. Bu çalışmada diğer değinmiş olduğumuz nokta İran toplumunda ki erkek egemenliğinin kadın üzerine yüklediği annelik, eşlik vs. kimliklerle kadının kayıt dışı çalıştığına rağmen evde çalışmayı tercih etmesine yol açmıştır. Kadının ev içinde daha düşük maaşla ve herhangi bir güvencesi olmadan bireysel bir şekilde çalışmasına zemin yaratan ataerkil toplum işçi kadının bilinçlenmemesinde rol oynamış oluyor
Özet (Çeviri)
This research is about hand made carpet workers in Iran-Tabriz. Iran is one of the most important counties in carpet production and Tabriz is the major center of this production. Hand made carpet traditionally has been produced by rural women in their home and during the industrialization which caused huge amount of immigration from rural areas to cities couldn't make any change in this sector. These women continued to their informal work.They produce carpet in their own home or even in informal workshops. Carper weaving is one of the mostly informal sector in Iran.These workers are continuing this job with lowest income without any systematic control,insurance or any other bureaucratic process.This research is focusing on class-consciousness,working situation and daily activities of carpet weaving women workers which are working in their own home and in workshops.The relation between worker and employer in the carpet weaving field is mostly different from other production relations cause carpet weaving is less industrialized sector of production in Iran.On the other hand patriarchy has been preventing carpet weaving to become industrialized.Patriarchy has been using ideological values such as motherhood and housekeeping to convince women worker of accepting hard situation of carpet weaving.Working inside home make these women worker lessconscious about their class and benefits