Irrigation between improvisation and technology in late Ottoman Iraq: The Hindiya Barrage
Geç dönem Osmanlı Irakında emprovizasyon ve teknoloji arasında sulama: Hindiye Barajı 1890-1914
- Tez No: 679533
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN WINTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Tarih ve Toplum Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışma, Osmanlı yönetiminin, 1890-1914 yılları arası Irak vilayetindeki merkezileştirme politikaları çerçevesinde sulamanın rolünü ele almaktadır. Sulama altyapılarının, merkezi yönetimin Irak'taki siyasi ve ekonomik çıkarlarına ne ölçüde hizmet ettiği veya ters düştüğünü sorgulamaktadır. Bu bağlamda çalışma, Osmanlı Ortadoğusunun geç on dokuzuncu ve erken yirminci yüzyıldaki en geniş kapsamlı sulama projelerinden olan Hindiye Barajı'na odaklanmaktadır. Çalışmada, barajın inşa süreci, temel olarak Osmanlı merkezi yönetiminin bakış açısıyla ele alınıp, kaynak olarak Osmanlı Devlet Arşivleri (BOA) ve bu kapsamda resmî yazışmalar ve arzuhallerden faydalanılmış, bunların yanı sıra, merkez-çevre ve devlet-toplum ilişkilerine ışık tutmak amacıyla da İngiliz gazeteleri ve Irak'ta görev yapmış Osmanlı devlet adamlarının hâtıratlarından istifade edilmiştir. Bu çalışma ayrıca Osmanlı yönetiminin su kaynaklarını nasıl organize ettiği ve kullandığı konusuna bir çevre tarihi perspektifi getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of irrigation practices in the Ottoman centralization attempts in Iraq between the years 1890 and 1914. It questions the ways in which the irrigation infrastructures served and/or opposed the political and economic interests of the Ottoman central power in the Iraqi provinces. In doing so, the research focuses on the Hindiya Barrage which was one of the largest-scale irrigation projects across the Ottoman Middle East in the late nineteenth and early twentieth centuries. The thesis basically examines the building process of the Barrage from the point of view of the Ottoman state, benefiting from official correspondence, local petitions, in addition to some British newspapers, and the memoirs of the Ottoman-Iraqi officials in order to trace the dynamics of the center-periphery and state-society relationships. Moreover, this study aims to bring an environmental perspective to the ways in which water resources were organized and used by the Ottoman administration through the construction of the Barrage.