Çok bantlı RF enerji hasadı
Multi-band radio frequency energy harvesting
  1. Tez No: 679542
  2. Yazar: AZİZ BURAK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Cep telefonları, Wi-Fi gibi kablosuz haberleşme cihazlarının kullanımındaki büyük artışa paralel olarak ortamda mevcut olan elektromanyetik dalgaların varlığı da önemli ölçüde artmıştır. Enerji hasadı olarak adlandırılan ortamda az miktarda bulunan bu enerjinin toplanarak kullanılabilir elektrik enerjisine dönüştürülmesi olayı son zamanlarda büyük ilgi görmeye başlamıştır. Bu ilgideki en büyük etken düşük güç tüketen cihazların yaygın olarak kullanılmaya başlanması ve bunların sürekli olarak enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Bu ihtiyaç düşük güçlü enerji elde etme çalışmalarında artışı da beraberinde getirmiştir. Bu tezde, çok bantlı RF enerji hasatlama devresi tasarlanmıştır. 900 MHz, 1800 MHz ve 2450 MHz frekanslarında oluşturulmuş sistemin çıkış gerilimi ve verimi ortaya konmuştur. Bu tezdeki tüm simülasyonlar ADS (Advance Design System) 2017 programı kullanılarak yapılmıştır. Öncelikle iki kademeden on iki kademeye kadar olan çok kademeli DVM (Dickson Voltage Multiplexer) tasarlanmıştır. Her bir frekans için maksimum gücü veren yük dirençleri tespit edilmiş ve her üç frekans için de uygun olan ortak yük seçilmiştir. Daha sonra, iki Schottky diyot modelli (HSMS-2852) iki kademeden altı kademeye kadar olan çok kademeli DVM tasarımında maksimum çıkış gücünü elde edebilmek için bu devrelere LC, LL ve π tipi empedans eşleme devreleri uygulanmıştır. Her bir eşleme tipi için her bir frekansa ait maksimum çıkış gücünü veren kademe sayıları belirlenmiştir. Her bir eşleme tipi için 900 MHz, 1800 MHz ve 2450 MHz frekanslarında elde edilen kademe sayılarına sahip bu üç devre birleştirilmiştir. Sonuç olarak her bir eşleme tipi için ortaya çıkan sistemin çıkış gerilimi ve verimi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In parallel with the great increase in the use of wireless communication devices such as mobile phones and Wi-Fi, the presence of electromagnetic waves in the environment has increased significantly. The phenomenon of collecting this small amount of energy in the environment called energy harvesting and converting it into usable electrical energy has recently attracted great interest. The biggest factor in this interest is the widespread use of low-power devices and their constant need for energy. This need has brought about an increase in low-power energy acquisition studies. In this thesis, a multi-band RF energy harvesting circuit is designed. The output voltage and efficiency of the system built at 900 MHz, 1800 MHz and 2450 MHz frequencies have been demonstrated. All simulations in this thesis were made using the ADS (Advance Design System) 2017 program. Firstly, the multi-stage DVM (Dickson Voltage Multiplier), ranging from two to twelve stages, was designed. The load resistances giving the maximum power for each frequency were determined and a common load suitable for all three frequencies was selected. Then, LC, LL and π type impedance matching circuits were applied to these circuits in order to obtain maximum output power in multi-stage DVM design with two Schottky diode models (HSMS-2852) from two stages to six stages. The number of steps giving the maximum output power for each frequency is determined for each matching type. These three circuits with the number of steps obtained at the frequencies 900 MHz, 1800 MHz and 2450 MHz are combined for each matching type. The output voltage and efficiency of the resulting system were analyzed for each matching type.