Bazı biyobelirteçler ile hiperparatiroidizm ve kalp hastalığı arasındaki korelasyonun belirlenmesi
Determination of the correlation between hyperparathyroidism and heart disease with some biomarkers
  1. Tez No: 679553
  2. Yazar: HASAN MOHAMMED MUNSHID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KARAİPEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Hiperparatiroidizm, yüksek seviyelerde paratiroid hormonu (PTH) veya paratiroid hormonuna yüksek azalmış duyarlılıkla karakterize bir durumdur. Paratiroid hastalığı sıklıkla osteoporoza, böbrek taşlarına, hipertansiyona, kardiyak aritmilere ve böbrek yetmezliğine yol açar. Hipotiroidizmin süresi ile bulguların şiddeti ilişkili olup, ilerleyen dönemlerde plevral ve perikardiyal efüzyona hatta konjestif kalp yetmezliğine neden olabilir. Bu çalışmada, Hiperparatiroidizm ve kalp hastalığı arasındaki ilişki Retrospektif bir çalışma yapılarak araştırıldı. Çalışma grubu, 40 yüksek tiroid hormonu olan hastalar ve 40 tiroidektomi ve 40 normal olgudan meydana gelmektedir. Tüm vakalar ve kontroller, Irak Nasiriyah Kalp Merkezindeki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde prospektif olarak incelendi. Tüm vakalar için kan serumu örneklerinde 11 farklı parametre araştırıldı. Hastaların serum PTH, TSH, Serbest T4, Serbest T3, LDL, HDL, kolesterol, trigliserid, kalsiyum (Ca++), D vitamini düzeyleri incelendi. Çalışmada kolesterol, TG ve LDL seviyelerinde belirgin bir artış, HDL seviyesinde ise belirgin bir azalma olduğu için TSH ve PTH arasında pozitif bir ilişki bulundu. Kontrol gurubuna kıyasala paratiroidektomlu vakaların D vitamininin arttığı ve kalsiyumun azaldığı gözlendi. Bu sonuç, tiroid hormonu ile kalp sorunları arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Hastaların HDL, LDL, total kolesterol ve trigliserid düzeylerine bakıldığında, bilhassa trigliserid ve total kolesterol biyobelirteçlerinin risk işareti olarak değerlendirilebileği söylebilir ANAHTAR KELİMELER: Hipotiroidizm, Paratiroid, TSH, T4, Lipidler
Özet (Çeviri)
Hyperparathyroidism is a condition characterized by high levels of parathyroid hormone (PTH) or a high decreased sensitivity to parathyroid hormone. Parathyroid disease often leads to osteoporosis, kidney stones, hypertension, cardiac arrhythmias, and kidney failure. The duration of hypothyroidism and the severity of the symptoms are related, and it may cause pleural and pericardial effusion and even congestive heart failure in later stages. In this study, the relationship between hyperparathyroidism and heart disease was investigated through a retrospective study. The study group consisted of 40 patients with high thyroid hormone and 40 thyroidectomies and 40 normal cases. All cases and controls were prospectively studied at the Training and Research Hospital in Iraq's Nasiriyah Heart Center. 11 different parameters were investigated in blood serum samples for all cases. Serum PTH, TSH, Free T4, Free T3, LDL, HDL, cholesterol, triglyceride, calcium (Ca++) and vitamin D levels of the patients were examined. In the study, a positive relationship was found between TSH and PTH, as there was a significant increase in levels of cholesterol, TG and LDL, and a significant decrease in HDL level. Vitamin D increased and calcium decreased in patients with parathyroidectomy compared to the control group. This result shows that there is a positive relationship between thyroid hormone and heart problems. Considering the HDL, LDL, total cholesterol and triglyceride levels of the patients, it can be said that triglyceride and total cholesterol biomarkers can be considered as risk markers. KEYWORDS: Hypothyroidism, Parathyroid, TSH, Free T4, Lipids