Çağdaş Türk resim sanatında kompozisyon elemanı olarak Şamanizm ve Şamanist unsurlar
Shamanism and Shamanist elements as a composition element in contemporary Turkish art
- Tez No: 679561
- Danışmanlar: PROF. SERKAN İLDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İlkel dönemlerden günümüze dek farklı coğrafyalarda toplulukların yaşamlarını devam ettirdikleri bölgelerde etkisini sürdüren Şamanizm'in bir din mi veya inanç sistemi mi olduğu tartışmalar içeren bir durumdur. İlkel zamanlarda ki dinlerde birçok hayvan motifine ve bununla birlikte birçok sanat eserine de rastlanılmaktadır. İnsanlar geçmiş zamanlardan beri yaşamış oldukları bölgelerde ve bu yaşamış oldukları coğrafyanın etkenleri ile şekillenmiş olan kültürel ve inançsal düzenleri ile bağlantılı olarak günümüzde hala sanatsal üretimler ortaya koymaktadır.“Çağdaş Türk Resim Sanatında Kompozisyon Elemanı Olarak Şamanizm ve Şamanist Unsurlar”adlı çalışmada; Türklerde geçmişte ve günümüzde etkisi devam eden, eski inançlardan biri olan Şamanizm'e ait unsurlar, geçmişten gelerek İslamiyet dönemine rağmen etkisini kaybetmeyen gelenekleri ve çağdaş Türk resim sanatına yansımaları irdelenmektedir
Özet (Çeviri)
Shamanism, which continues to have an influence in the regions where communities continue their lives in different geographies from primitive periods to the present day, is a matter of debate whether it is a religion or a belief system. In primitive religions, many animal motifs and many works of art are also found. In connection with the regions where people have lived since the past and their cultural and religious arrangements, which are shaped by the factors of this geography, artistic productions still put there today. In the work titled“Shamanısm and Shamanıst Elements as a Composıtıon Element In Contemporary Turkısh Art”; one of the old beliefs that continue to have an influence in Turks past and present, their traditions that have not lost their influence despite the Period of Islam from the past and their reflections on contemporary Turkish painting are examined.