Başlangıç düzeyinde özengen gitar eğitimine yönelik kılavuz öğretim programı tasarısı ve uygulamadaki görünümü
Guide curriculum design for beginner level amateur guitar education and its appearance in practice
- Tez No: 679564
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN ALBUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmanın amacı, başlangıç düzeyinde özengen gitar eğitimine yönelik kılavuz öğretim programı oluşturmak ve programın uygulanma sürecine ilişkin başarısını incelemektir. Araştırma nicel ve nitel boyutlarıyla karma bir modele sahiptir. Araştırmanın program hazırlama kısmı kuramsal bir temele dayanmakta, deneysel kısmı ise deneme modellerinden tek grup sontest modeli ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada öğretim programının oluşturulmasına yönelik kuramsal boyutunda literatür tarama tekniğinden faydalanılmış ve bu doğrultuda benzer çalışmalar incelenmiştir. Deneysel boyutta ise başlangıç düzeyinde 5 öğrenciye 11 haftalık hazırlanan öğretim programı uygulanmış, kuramsal bilgi testleri ve performans testleri ile sınama-ölçme süreçleri gerçekleştirilmiştir. Performans testlerinden elde edilen veriler üç alan uzmanı tarafından, belirlenen 5'li likert ölçeğine bağlı değerlendirilmiştir. Ardından, her bir ünite için belirlenen kuramsal bilgi testlerinin ve performans testlerinin ağırlıklı ortalamaları hesaplanarak başarı puanları bulunmuştur. Araştırma sonucunda; hazırlanan kılavuz program tasarısının ünitelerinin ortalama başarı puanları 81-100 puan aralığında, öğrencilerin ünitelere göre ortalama başarı puanları ise 92,6 - 96,82 aralığında yer alıp, programın oldukça başarılı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to create a guideline teaching program for amateur guitar education at the beginner level and to examine the success of the program in the application process. The research has a combined model with its quantitative and qualitative dimensions. The curriculum preparation part of the research is based on a theoretical basis, and the experimental part was carried out with a single group posttest model among the experimental models. In the research, literature scanning technique was used in the theoretical dimension for the formation of the curriculum and similar studies were examined in this direction. In the experimental dimension, an 11-week curriculum was applied to 5 students at the beginning level, by the theoretical knowledge tests and performance tests and testing-measurement processes were carried out. The data obtained from the performance tests were evaluated by three field experts based on the determined 5-point likert scale. Then, the success scores were found by calculating the weighted average of the theoretical knowledge tests and performance tests determined for each unit. As a result of the research; The average achievement scores of the units of the prepared guideline program are in the range of 81-100 points, and the average success score of the students according to the units is between 92.6 - 96.82 and this situation concluded that the program is quite successful.