Kripto paralar, finansal piyasalar ile ilişkileri ve Bitcoin örneği
Crypto currencies, their relations with financial markets and the example of Bitcoin
- Tez No: 679565
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYHAN ALGÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
2009 yılında Bitcoin ile başlayan kripto para birimi serüveni günümüze kadar pek çok yol kat etmiştir. Fakat hala kat etmesi gereken çok daha fazla yol bulunmaktadır. Dağıtık defteri kebir teknolojisi, sıradışı blokchain ve madencilik yapısıyla Bitcoin ve KPB'ler başlangıçlarından bu yana oldukça ilgi çekmiş ve kendi içlerinde sürekli gelişmeye devam etmişlerdir. Günümüzde değer olarak en yüksek seviyelerine ulaşan kripto para birimleri bu öellikleri itibari ile de kullanıcılar ve yatırımcılar arasında büyük ilgi görmektedir. Alternatif bir ödeme aracı olarak ortaya çıkan kripto para birimleri bu işlevlerini yerine getirebiliyormu, gelecekte itibari ve fiyat paraların yerine geçebilirmi, veya bunlara alternatif olabilirmi, bir değer saklama yada yatırım aracı olarakmı kullanılıcak, yasal düzenlemeleri varmı yada olucakmı gibi pek çok soru işaretini taşımaktadırlar. Bu çalışmada Para, Bitcoin ve Kripto Para kavramlarının yapısı incelenmiş ve çeşitli analizlerle Bitcoinin bazı itibari paralar ile olan ilişkisi, benzerlikleri ve farklılıkları anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crypto currency adventure that started with Bitcoin in 2009 has come a long way until today. But it still has a long way to go. With its distributed ledger technology, extraordinary blockchain and mining structure, Bitcoin and KPBs have attracted considerable attention since their inception and have continued to develop within themselves. Today, cryptocurrencies, which have reached the highest levels in terms of value, attract great attention among users and investors due to these features. Cryptocurrencies, which emerged as an alternative payment tool, bear many questions such as whether they can fulfill these functions, can they replace or be an alternative to fiat and price currencies in the future, whether they will be used as a value storage or investment tool, whether they have legal regulations or not. In this study, the structure of the concepts of Money, Bitcoin and Crypto Money has been examined and the relationship, similarities and differences of Bitcoin with some fiat currencies have been tried to be explained with various analyzes.