Tekstil sektöründe öznitelik mühendisliği ve makine öğrenme teknikleri ile iade tahmin modeli
Return estimation model with feature engineering and machine learning techniques in the textile industry
- Tez No: 679583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN NAMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünya çapında artan üretim ve tüketim maliyetleri sebebiyle, firmalar, maliyetleri azaltacak, verimli bir çalışma sistemine ihtiyaç duymaktadırlar. Bu tez çalışmasında, bir tekstil firmasına ait verilerden, laboratuvar, satış ve iade oranlarını inceleyerek, tutulan verilerde öznitelik seçimi yapılıp, iade oranı tahminleme yapılmıştır. Bu çalışmaların sonucunda, MAPE, RRSE, RAE ve RMSE, HATA SI değerlerine göre öznitelik seçimi sonrası rastgele orman algoritmasında%79,2 korelasyon oranında %75 eğitim, %25 test veri setinde en iyi sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increasingly and widely around the world, people, businesses, need a study, which will be small scale The production of this thesis, from a textile company, by examining the laboratory, shipping and returns, feature selection and shipment estimation were made in the examination. In these tools, the feature selection according to the RRSE, RAE and RMSE, ERROR values was achieved in the system distribution, with 75% training and 25% data set, at 79.2% correlation rate