Tekstil sektöründe hammadelerin maliyete etkisi ve Kahramanmaraş tekstil sektöründe bir uygulama
  1. Tez No: 54293
  2. Yazar: HULUSİ GÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Maliyetlerin bilinmesi, satış fiyatlarının saptanmasında ve dolayısıyla satış politikalarının tesbitinde yöneticilere yardımcı olur. Tek Düzen Muhasebe Sisteminin yürürlüğe girmesiyle bu konu daha da kolaylaşmıştır. Bizde bu temelden hareketle tezimizi üç bölümde ele aldık. Çalışmamızın birinci bölümünde maliyet hesaplan hakkında bilgi verilip daha sonra hammadde ve malzeme giderleri üzerinde ayrıntılı olarak durulmuştur, özellikle hammaddelerin satın alınmasından kullanılmasına kadar olan aşamalar sırayla incelenmiş, hammadde ve malzemenin üretime gönderilmesinde maliyet tesbitine gidilmiştir. Hammadde ve malzemenin üretime gönderilmesi sırasında kullanılan çeşitli değerleme yöntemleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde ise Türkiye ve Kahramanmaraş Tekstil Sanayi ve Türk Tekstilinin gelişimi ve özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu bölümde Türkiye'nin Tekstil Sanayisi'nde Kahramanmaraş'ın yeri ve nedenli hızlı bir gelişim içerisinde olduğu ve bunun Kahramanmaraş'a ve dolayısıyla ülkemize olumlu sonuçlan işlenmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise Kahramanmaraş MİDAŞ A.Ş.'de bir uygulama yapılarak hammaddelerin maliyetlere olan etkisinin sistemli bir şekilde ortaya çıkanlması ve özellikle benim gözetimimdeki muhasebe personelinin titiz çalışmalan sonucunda inceden inceye tetkik edilerek bu konunun önemi bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Sonuç olarak; özellikle tekstil konusunda hammaddelerin maliyetlere etkisinin tesbit edilmesi işletmenin politikalannı etkileyecek kararlann alınmasına yardımcı olmaktadır. Çalışmalanmızın bu konuda çalışan arkadaşlanmıza ışık tutacağına inanıyoruz. *5
Özet (Çeviri)
SUMMARY İf the cost is known, it has helped in order to determine the selling prices and the selling policies to managers. Being in force of the Alone Accounting System that it has been more understandable. We have taken our thesis in three main part on this bases. In first part of study, we have given knowledge about Cost Accounting than we have studied materials till using it. Then we have studied on the determining to the cost through to the producting. We have studied on different costing system during the production. In second part, we have especially spoken of Turkey's and Kahramanmaraş' s Textile Industry and its growht. In this part studies place of Kahramanmaraş Textile in Turkey's and its fast growth in Turkey's Textile Industry. In thirth and last part, we have made a practice in Kahramanmaraş MİDAŞ A.Ş. and we have studies on force of the raw material to the cost in a systematic working, especially accounting personel that under my supervision, investigate to the study and try to explain of this subject one time. As a result especially in textile industry the raw materials are forcing to the decision of firm policy, it is helping to the decision of the firm. We belive that our study will help to the other workers in this area. 36