The New Yorker dergisinin kapaklarında kullanılan vektörel illüstrasyonların Gestalt Prensipleri çerçevesinde incelenmesi
The review of vectoral illustrations used on the covers of The New Yorker journal within the framework of Gestalt Principles
  1. Tez No: 679582
  2. Yazar: SAİME UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE KOÇ BAŞARA, DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL BİROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dijitalleşen yeni dünyada toplumsal algının yansıtılması açısından görsel medyanın önemi giderek artmaktadır. Görsel medyanın başta tüketici kararları olmak üzere sosyal dinamiklerin belirlenmesinde kilit bir rol oynamaya devam edeceği öngörülmektedir. Bu nedenle günümüzde görsel iletişim aracı olarak öne çıkan popüler yayınlardan“The New Yorker”dergisinin kapak tasarımları araştırma için seçilmiştir. Çalışmada adı geçen dergi kapaklarının baştan aşağı ve bütün yönleri ile incelenmesinden ziyade günümüz tasarım literatüründe yaygın olarak referans gösterilen vektörel illüstrasyon tekniklerinin uygulama alanı bulduğu kapak türlerinin ele alınması uygun görülmüştür. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital illüstrasyonların kullanım alanlarının giderek arttığı gözlemlenmektedir. Dijital illüstrasyon uygulamalarından olan vektörel İllüstrasyonlar kullanım avantajları açısından öne çıkarken aynı zamanda yalın haliyle de algı sürecinin etkinliğini arttırmaktadır. Bu yönleri ile The New Yorker dergisi gibi popüler bir dergide vektörel illüstrasyonların Gestalt prensipleri ile birlikte ele alınması hedef kitle üzerinde algısal örgütlenmenin hangi Gestalt ilkeleri doğrultusunda gerçekleştiğini anlamaya yardımcı olacaktır. Almanca bir kelime olan Gestalt; biçim, şekil, form anlamlarına gelmektedir ve algısal örgütleme yasaları ile ilişkili kuramları içermektedir. Bu bunlar Şekil-zemin, tamamlama, benzerlik, yakınlık, basitlik, devamlılık, simetri gibi algısal örgütlenme yasalarrı olarak sayılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; giderek daha yoğun düzeyde görsel etkileşime maruz kalan toplumlara hitaben yayımlanan popüler bir derginin kapak tasarımlarında kullanılan vektörel illüstrasyon uygulamalarında Gestalt prensiplerinin yansımasını araştırmaktır. Şekil-zemin, tamamlama, benzerlik, yakınlık, basitlik, devamlılık, simetri gibi algısal örgütlenme yasaları kapsamında dergi kapakları tasarımları ele alınarak“The New Yorker”dergisi gibi popüler bir dergide bu yasaların izi sürülerek yorumlamaya çalışılmıştır. Algı sürecinde, duyumsal algılarımızla elde edilen verilerin duygusal algı boyutunda yapılandırılması bazen önceki deneyimlerimiz doğrultusunda gerçekleştiği için flat vektör illüstrasyonların bitmap tabanlı illüstrasyonlara göre gerçeklikten daha uzak yapısı mesajı hedef kitleye bilinçaltı tecrübelerden arındırılmış bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Bu doğrultuda tasarım süreçleri içerisine kendisine yer bulabilen Gestalt teorisi prensiplerinin, hem yapılan tasarımın özgün karakteristiğini sağlamlaştırdığı hem de nihai olarak görsel mesajı alıp benimsemesi öngörülen kitlenin flat vektör illüstrasyonlarla bu beklentiye daha hızlı cevap verebilmesini kolaylaştırdığı kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the new digitalized world, the importance of visual media is increasing in terms of reflecting social perception. It is predicted that visual media will continue to play a key role in determining social dynamics, especially consumer decisions. For this reason, the cover designs of“The New Yorker”magazine, one of the popular publications that stand out as a visual communication tool today, were found worth examining. Rather than examining the covers of the aforementioned magazine covers thoroughly and with all their aspects, it was deemed appropriate to deal with the types of covers in which vectorial illustration techniques, which are widely referenced in today's design literature, find application. With the development of technology, it is observed that the usage areas of digital illustrations are gradually increasing. Vector Illustrations, one of the digital illustration applications, stand out in terms of usage advantages, while at the same time increasing the effectiveness of the perception process in its plain form. With these aspects, although vector illustrations are widely used in the design world, they should also be considered together with Gestalt principles in order to achieve the underlying purpose of the design. Gestalt, a German word; It means form, shape, form and includes theories related to the laws of perceptual organization. These laws are counted as perceptual organization such as figure-ground, completion, similarity, closeness, simplicity, continuity, symmetry. The aim of this study is to investigate the reflection of Gestalt principles in the vector illustration applications used in the cover designs of a popular magazine published for societies that are increasingly exposed to intense visual interaction. By considering the design of magazine covers within the scope of perceptual organization laws such as figure-ground, completion, similarity, closeness, simplicity, continuity and symmetry, it has been tried to interpret these laws in a popular magazine such as“The New Yorker”. In the process of perception, since the configuration of data obtained through auditory perception in affective domain may occur in line with previous experiences, flat vector illustrations which has a structure of more beyond the reality compared to bitmap illustrations, ensures the message is transmitted to target group in a way that the subconcious experiences are purified. In this direction, it has been concluded that the principles of Gestalt theory, which can find a place in the design processes, both strengthen the original characteristic of the design and make it easier for the audience, which is expected to receive and adopt the visual message, to respond more quickly to this expectation through flat vector illustrations.