Hizan İlçesi (Bitlis) papilionoidea ve hesperioidea (lepidoptera) faunası üzerine araştırmalar
Studies on the fauna of papilionoidea and hesperioidea (lepidoptera) of Hizan District (Bitlis)
- Tez No: 679614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KESRAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Holometabol böceklerden olan Lepidoptera takımı kanatlarında pul taşıyan kelebek ve güveleri ihtiva etmektedir. Bu takım içerisinde yer alan Papilionoidea ve Hesperioidea üst familyalarına ait Bitlis ilinin Hizan ilçesinde faunistik bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma 23 lokalitede yürütülmüş ve toplamda 937 örnek incelenmiştir. Çalışma sonucunda 7 familyaya ait toplam 101 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 85 tür Hizan ilçesi için, 4 tür (Satyrium (Nordmannia) acaciae, Pseudochazara (s.str.) mniszechii, Carcharodus (Lavatheria) stauderi, Eogenes alcides) ise Bitlis ili için yeni kayıt niteliğindedir. Çalışmada türlerin ülkemizdeki dağılışı ile tehdit kategorilerine yer verilmiştir. Ayrıca çalışılan bazı lokalitelerin yanı sıra bazı türlere ait ergin bireylerin resimleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The order Lepidoptera, in holometabol insects, includes butterflies and moths which carry scales on their wings. A faunistic study was carried out in Hizan (Bitlis) district on Papilionoidea and Hesperioidea superfamilies within this ordo. The study was carried out in 23 localities and a total of 937 samples were examined. As a result of the study, a total of 101 species belonging to 7 families were identified. Of these, 85 species are new records for Hizan district and 4 species (Satyrium (Nordmannia) acaciae, Pseudochazara (s.str.) mniszechii, Carcharodus (Lavatheria) stauderi, Eogenes alcides) for Bitlis province. Threat categories and the distribution of the species in Turkey are included in the study. In addition to some localities studied, pictures of adult individuals belonging to some species are also presented.