Anadolu arısı Ege ekotipi (Apis mellifera anatoliaca) ve Kafkas (Apis mellifera caucasica) ana arılar ile paket ve bölme yöntemleriyle oluşturulan kolonilerin gelişimi üzerinde bir araştırma
A study on the development of colonies constituted with package and division methods of Anatolian (Apis mellifera anatoliaca) and Caucasian (Apis mellifera caucasica) honeybee colonies
- Tez No: 679613
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARACAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışma ile Ege ve Kafkas genotiplerinden ana arılarla paket ve bölme yöntemleriyle oluşturulan kolonilerin, Ege Bölgesi koşullarında kışlama başarısı ve fizyolojik özellikleri üzerinde genotip ve koloni tipinin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırmada, 2020 yılı Nisan ayında, ADU Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Arı ve İpekböceği Araştırma ve Uygulama Ünitesinde Anadolu Arısı Ege ekotipinden ve ana arı yetiştiriciliği yapan bir işletmeden sağlanan Kafkas ırkından ana arılar yetiştirilmiştir. Ege ekotipinden ve Kafkas ırkından ana arılar ile Haziran ayında 24 paket ve 24 bölme toplam 48 koloni oluşturulmuştur. Bulgular: Kolonilerde Haziran ayından Ekim ayına kadar gerekli bakım beslemesi yapılmıştır. Ekim ayında deneme kolonilerinin arılı çerçeve sayıları ve tartılarak ağırlıkları da belirlenmiştir. Kasım Ayında kışa sokulan kolonilerde 2021 yılı Şubat Ayında ağırlık azalışları, kış koloni kayıpları ve arılı çerçeve sayıları belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmada, kış kayıpları üzerinde koloni tipinin etkisi önemli bulunmuştur. Genotiplerin kış kayıpları üzerine etkisi ise önemsiz bulunmuştur. İlkbaharda, Paket kolonileri, bölme kolonilerinden, Ege kolonileri Kafkas kolonilerinden daha yüksek koloni populasyonuna sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the effects of genotype and colony type on the wintering success and physiological characteristics of colonies formed by packing and division methods with queen bees from Aegean and Caucasian genotypes were determined. Material and Methods: In the research, Anatolian Bee Aegean ecotype and Caucasian queen bees were raised in ADU Faculty of Agriculture, Animal Science Department Bee and Silkworm Research and Application Unit in May 2020. 48 colonies were formed from Anatolian bee (24 M) and Caucasian race (24 S) with 48 queen bees and packages and 24 divided colonies. Results: After the queen bee acceptance rates of the colonies were determined, the necessary maintenance feeding was carried out from June to October. In October, the beehive frames of the trial colonies were determined. In the same period, the colonies were weighed and their weights were determined. The wintering performances of the colonies that were put into winter in November were determined in February 2021.