Terkedilmiş tarihi bir kent olan Harput'un canlandırılması
Revitalization of Harput an historical city
  1. Tez No: 67962
  2. Yazar: CANAN ÜNLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KUNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
TERKEDİLMİŞ TARİHİ BİR KENT OLAN HARPUT'UN CANLANDIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Canan ÜNLEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesi sınırları içinde bulunan Harput, Elazığ'ın kuzeyinde bulunan ve temelleri M.Ö. 20. yüzyılda atılmış oldukça eski bir yerleşim birimidir. Kültür tarihimizin tanıkları olan birçok eserle donatılmıştır. Kentin sahip olduğu özellikler araştırılarak, gelecek nesillere daha iyi bir kent bırakmak ve Harput'u canlandırmak amaçlanmıştır. Kent yaşamı çok karmaşık bir bütündür. Bu bütün içinde Kültür ve Tabiat Varlıklarının korunması, dengeli kullanılması ve geliştirilmesine ilişkin temel ilkeler, hedefler ve öncelikler belirlenmeli, üretilen ana politikaların uygulamaya aktarılmasında gerekli ekonomik ve teknik araçlar, örgütlenmeler ve bir Eylem Planı'nın hazırlanması gerekmektedir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 5000012 Yeniden canlandırma- Rehabilitasyon 137 Prof. Dr. Orhan KUNTAY
Özet (Çeviri)
August 1997 ABSTRACT Harput, in the Eastern Region of Anatolia, is located in the north of Elazığ and was jounded in the 20 th century B.C. It is ornamented with lots of worus of art that are witnesses of our cultural history. It is aimed to leave a much better city to the next generations and to revitalize Harput by observing the peculiarities belonging to the city. Urban life a complex whole. With this whole, it is necessary to propose an action plan with economical and technical means and organization for the Cultural and Natural Heritage's conservation, babruet use and development related principles, targets, priorities and the transformance of the major policies into practice towards implementation. Science code Key Words Page Number Adviser 5000012 Revitalize-Rehabilitation 13 Prof. Dr. Orhan KUNTAY