Gri dökme demirin ark kaynağı öncesi ön tav sıcaklıklarının mekanik özelliklere ve mikro yapıya etkisi
  1. Tez No: 67963
  2. Yazar: CELAL YÖRÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEHÇET GÜLENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
GRİ DÖKME DEMİRİN ARK KAYNAĞI ÖNCESİ ÖN TAV SICAKLIKLARININ MEKANİK ÖZELLİKLERE VE MİKRO YAPIYA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Celal YÖRÜR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET Makina imalatında kullanılan gri dökme demir çeşitlerinin çoğunluğu iyi kaynak edilebilen malzemelerdir. Dökme demir kaynağı genellikle tamir amacıyla yapılan kaynaktır. Çalışmada gri dökme demirin Ni esaslı elektrod ile kaynağı araştırılmıştır. Bu tür uygulamalarda hızlı soğuma sonucu oluşabilecek aşın sertlikten kaçınmak amacıyla soğuma hızı kontrol edilmelidir. Bu da ısı yayılma hızım düşürmek amacıyla yüksek sıcaklıkta yapılacak bir ön tavlama ile sağlanabilir. Yapılan araştırmada oda sıcaklığı, 200 °C, 300 °C, 400 °C, 500 °C ön tav işlemi uygulanarak, ön tavın nüfuziyet, mikro yapı ve mekanik özelliklere olan etkileri araştırılmıştır. Deneyler sonunda ön tav sıcaklığı arttıkça sertlik azalmış ve mekanik özelliklerde artma görülmüştür. Optimum değerler 400 °C ön tav sıcaklığında elde edilmiştir. Bilim Kodu : 6261801 Anahtar Kelimeler : Gri dökme demir, ön tavlama, Kaynak, Mikro yapı, Mekanik özellikler Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ
Özet (Çeviri)
11 EFFECTS OF PREHEATING TEMPERATURES FOR GRAY CAST-IRON PRE-ARC WELDING UPON ITS MECHANICAL PROPERTIES AND M1CROSTRUCTURE (Master's Thesis) Celal YÖRÜR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JUNE, 1997 ABSTRACT Most of the various gray cast-iron used in the manufacture of machine tools are the materials with a property of good weldability. Welding which is specifically applied to cast-iron is generally used for the purpose of repair. In this study, welding of gray cast-iron through Ni-based electrods has been investigated. In this type of applications, the cooling rate of welded materials should be controlled in order to avoid ending up with materials with high- hardness. This is accomplished with the preheating of the materials at a high temperature with which the rate of head diffusion can be decreased. In mis study, the effects of preheating of welded gray cast-iron upon penetration, microstructure and mechanical properties have been investigated at the following preheating temperatures: room temperature, 200 °C, 300 °C, 400 °C and 500 °C.Ill It was found that hardness of the material decreases and the mechanical properties increase as the prehearing temperature increases. Optimum values were obtained at the preheating temperature of 400 °C. Science Code Key Words Page Number Adviser : 6261801 : Gray Cast-iron, Preheating, Welding, Microstructure, Mechanical Properties. : 97 : Yrd. Doç. Dr. Behçet GÜLENÇ