Orman envanterinde ağaç hesaplanmasında kullanılan örnekleme metodları ve sonuçlarının incelenmesi
Examination of sampling methods and the results used in calculating tree wealth in forest inventory
  1. Tez No: 67961
  2. Yazar: CANBERK BATU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPTEKİN ESİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
ORMAN ENVANTERİNDE AĞAÇ SERVETİNİN HESAPLANMASINDA KULLANILAN ÖRNEKLEME METOTLARI VE SONUÇLARININ İRDELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) OmberkBATU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu tez çalışmasında, orman envanterinde ağaç serveti miktarının (ayininde kullanılan örnekleme metotları ve sonuçlarının karşılaştırılarak en uygun örnekleme metodunun belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla Antalya Bölge Başmüdürlüğü sınırları içerisindeki 1899,7 ha' lık araştırma ormanında 100m x100m aralık ve uzaklıklarda alanı 800 m2 büyüklüğünde daire şeklinde 752 adet deneme alanından faydalanılmıştır. %10' hık örnekleme hatası ve %95 güvenle; basit tesadüfi örnekleme, tabakalı örnekleme, sistematik örnekleme ve küme örneklemesi metotları için kura usulü ile örnek deneme alanları seçilmiştir. Seçilen bu deneme alanları yardımıyla her bir örnekleme metodunun; örnek hacimleri, parametre değerleri (varyans, standart hata, ortalama ve güven aralıkları) hesaplanarak, birbirleriyle karşılaştırılarak en uygun örnekleme metodunu belirlenmesine çalışılmıştır. Sonuç olarak, bu alan çalışmasında örnekleme metotlarından meşçereleri çağ sınıfına göre ayırarak tabakalı örnekleme metodunun diğer örnekleme notlarına göre en iyi örnekleme metodu olduğa saptanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adeti Tez Yöneticisi 406.01.01 Envanter, varyans, standart hata, ortalama, güven aralığı 112 Prof. Dr. Alptekin Esin
Özet (Çeviri)
ü (M.Sc Thesis) Canberk BATU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT Aim of this thesis is to compare sampling methods and their results regarding tree wealt quantity of finest inventory and to designate the most appropriate sampling method. Whith this purpose, 752 800 m sized areolar shaped test fields, in 100m x 100m distance and interval, located in the 1899,7 ha. sized research forest within the boundaries of the Antalya Regional Forestry Main Directorate were used. With 10% sampling error and 95% confidence interval, for simple random sampling, stratified sampling, systematic sampling and duster sampling methods sample test areas were selected by drawing of lots. To find most appropriate sampling method with help of mis chosen test areas, sample volumes and parameter values (variance, standaM error and confidence intervals) of every sampling method was calculated, by this every sampling method was compared with each other. As the result, it was determined mat stratified sampling method by differentiating tree clusters using age criteria was the most appropriate sampling method comparea wim the others. Science code : 406.01.01 KeyWoids : Inventory, variance, standard error, confidence interval Page number: 112 Adviser : Prof. Dr. Alptekin Esin