İnsan gıda kaynağı olarak çekirge tüketimine yönelik toplum algısı
Public perception of grasshopper consumption as a food source
  1. Tez No: 679620
  2. Yazar: AYŞE NİLÜFER GÜLDAMLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA OĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, sağlıklı yetişkin bireylerin alternatif gıda kaynağı olarak çekirge tüketimine yönelik algıları araştırılmıştır. Çekirgenin görüntüsü, tadının merak uyandırması, besin içeriği, dine uygunluğu ve besin zenginleştirmede kullanımları açısından insanların tüketebilme durumları sorgulanmıştır. Araştırma; Türkiye genelinde rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 514 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi IBM SPSS 25.0 ve SmartPLS 3.0 programlarında yapılmıştır. Katılımcıların %80,2'si“farklı tatları denemekten hoşlandığım için çekirge tükebilirim”, %79,2'si“ucuz protein kaynağı olduğu için çekirge tüketebilirim”, %75,5'i“tüm esansiyel aminoasitleri barındırdığı için çekirge tüketebilirim”, %67,1'i“çekirge unundan besin zenginleştirme yapılan ürünleri tüketebilirim”, %65,2'i“üç büyük dinde (Yahudilik, Hristiyanlık, Müslümanlık) yenilmesinde sakınca görülmediği için çekirge tüketebilirim”soru ifadelerine“kesinlikle katılmıyorum”yanıtını vermiştir. Bu yüzden, katılımcıların çoğunluğunun çekirge tüketimine yönelik algısının negatif yönde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the perceptions of grasshopper consumption as an alternative food source by healthy adults were investigated. The consumption of grasshoppers has been investigated in terms of their appearance, taste, nutritional content, suitability to religion, and usage as a food enrichment. 514 randomly selected participants were interviewed in this research. Results were analyzed using IBM SPSS 25.0 and SmartPLS 3.0 programs. 80.2% of the respondents strongly disagreed about the question of“I can consume grasshoppers because I like to try different flavors,”79.2% strongly disagreed about the question of“I can consume grasshoppers because it's a cheap protein source,”75.5% strongly disagreed about the question of“I can consume grasshoppers because it contains all essential amino acids,”67% strongly disagreed about the question of“I can consume products that are enriched with grasshopper flour,”65.2% strongly disagreed about the question of“I can consume grasshoppers because it is allowed to be consumed in three major religions (Judaism, Christianity, Islam).”Therefore, the perception of most of the participants about grasshopper consumption was negative. Causality analyzes were conducted to test of validity of hypotheses.