Dolusavak havalandırıcılarının sayısal modelle incelenmesi
Spi̇llway aerator investigation by numerical model
  1. Tez No: 679619
  2. Yazar: MUHAMMED REŞİD ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CİHAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Barajların hidrolik açıdan en önemli elamanı olan dolusavaklar baraj tipine ve geçireceği debilere göre birçok farklı tipte tasarlanmaktadır. Dolusavaklar tasarlanırken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri de kavitasyon önleyici havalandırıcılardır. Bu çalışmada dolusavaklarda beton yüzeyinde oluşan kavitasyon hasarı ve dolusavak havalandırıcılarının kavitasyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Alparslan II Barajının dolusavağı model olarak seçilmiştir. İlk olarak modelin üç boyutlu sayısal modeli hazırlanıp Flow 3D programıyla belirli yükseklik ve hızlarda (Farklı Froude sayılarında) Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) analizleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra Aydın (2005) tarafından önerilen alttan alışlı havalandırıcılar modele yerleştirilmiş orijinal havalandırıcılara benzer şekilde HAD analizleri gerçekleştirilmiştir. HAD analizlerinden elde edilen sonuçlar birbirleriyle kıyaslanmış ve her iki havalandırıcının da kavitasyon hasarından yeterince koruduğu sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The spillways, which are the most important hydraulic elements of the dams, are designed in many different types according to the dam type and flow rates. One of the most important issues to be considered when designing spillways is the design of the aerators. In this thesis, the cavitational damage on the concrete surface of spillways and the effects of aerators on the cavitation wer investigated. For this purpose, the spillway of the Alparslan II Dam was chosen as a model. First, the three-dimensional numerical model was prepared and Computational Fluid Dynamics (CFD) analysis was performed with the Flow 3D program at certain heights and speeds (for different Froude Numbers). Later, CFD analyzes were carried out similar to the original aerators, which were placed in the model with the bottom aerators proposed by Aydin (2005). The results obtained from the CFD analyses were compared with each other and it was concluded that both aerators sufficiently protected from cavitation damage