Entropi yaklaşımları
Entropy approaches
  1. Tez No: 679627
  2. Yazar: NESLİYE GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE METİN KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu çalışma giriş, materyal metod, bulgular ve sonuç olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde entropi kavramının tarihi, ortaya çıkışı ve önemi hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde entropi çeşitlerinin tanımları ve entropi kavramının ortaya çıkış aşamasında araştırmacıların yaptıkları çalışmalar ve adlarını verdikleri entropiler hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde uygulamalarımız yer almaktadır. Dördüncü bölümde ise uygulamalarımızın sonuçları yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study consists of four parts: introduction, material method, findings and conclusion. In the first chapter, information is given about the history, emergence and importance of entropy concept. In the second chapter, the definitions of entropy types and information about the studies conducted by the researchers and the entropy they named during the emergence of the concept of entropy are given. Our applications are included in the third section. The fourth part includes the results of our applications.