Alternatif hareketli çatıya göre adjoint eğrilerin karakterizasyonları
Characterizations of adjoint curves according to alternative moving frame
- Tez No: 679628
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yapılan bu tez çalışmasında 3-boyutlu Öklid Uzayında birim hızlı bir uzay eğrisinin alternatif hareketli çatısı kullanılarak adjoint eğrisi tanımlanmıştır. Eğrinin Frenet vektörleri ve alternatif hareketli çatı vektörleri arasındaki ilişkiden yararlanarak çeşitli karakterizasyonlar verilmiştir. Bunun yanı sıra, eğri ve adjoint eğrisi ile regle yüzeyler inşa edilerek özellikleri irdelenmiştir. Son olarak, alternatif hareketli çatı aparatları doğrultman eğgri olarak alınmış ve regle yüzeyler üretilerek açılabilir olup olmadıkları araştırılmı¸stır. Elde edilen bulgular örneklerle desteklenmiş ve MAPLE programı yardımıyla şekillendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the adjoint curve is defined by using the alternative moving frame of a unit speed space curve in 3-dimensional Euclidean Space. Taking advantage of the relationship between Frenet vectors and alternative moving frame vectors of the curve, various characterizations are given. Besides, ruled surfaces are constructed with the curve and its adjoint curve and their properties are examined. Finally, alternative moving frame apparatus are taken as director curve and it is investigated whether they can be developable by producing ruled surfaces. The obtained findings are supported with examples and shaped with the help of the MAPLE program.