İşbirlikçi ve inovatif yaklaşımların tedarik zinciri performansına etkisi
- Tez No: 480688
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT SEZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, literatürde belirtilmiş işbirlikçi ve inovatif yaklaşımlardan olan birlikte değer yaratma, hizmet baskın mantık, açık inovasyon, negatif entropi ve girişimcilik yönelimi kavramlarının birbirleriyle etkileşimlerini anlamak maksadıyla keşfedici ampirik bir araştırma yapmak ve bu yaklaşımların tedarik zinciri performans öğeleri (güvenilirlik, cevap verme, esneklik, maliyetler ve varlık yönetimi) üzerindeki etkilerini incelemektir. İnovasyona ve işbirliğine dayalı dinamiklerin tedarik zinciri performansı üzerine olan etkilerini anlamak için öncelikle bünyesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylı Ar-Ge merkezi bulunan 216 firma olmak üzere, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine istinaden Ar-Ge faaliyetlerine en çok bütçeyi ayıran ilk 250 ihracatçı firma ile tedarik zincirlerinde lojistik hizmet sağlayıcı olarak görev alan firmalara anket uygulanmıştır. Araştırma sonucunda, birlikte değer yaratma, hizmet baskın mantık ve açık inovasyon ile tedarik zinciri performansı arasında önemli bağlantılar olduğu görülmüştür. Negatif entropinin tedarik zinciri performans ögeleri ile birlikte değer yaratma, hizmet baskın mantık ve açık inovasyon üzerindeki büyük etkisi dikkat çeken bulgulardan bir diğeridir. Yönetsel katkı olarak bu tez çalışmasının, çeşitli işbirliği ve inovasyon dinamiklerinin önemini ön plana çıkararak tedarik zinciri performans ölçümlerinde önemli bir kilometre taşı olacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca bu çalışmanın, negatif entropi gibi yeni bir kavramı tedarik zinciri çerçevesinde incelemek suretiyle tedarik zinciri performansı ve sürdürülebilirliği kapsamında yapılacak çalışmalara önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Main goal of this paper is to perform an exploratory and empirical research on the interactions of collaboration and innovation elements that are presented in the literature; co-creation, service dominant logic, open innovation, negative entropy and entrepreneurship orientation. Moreover, this study aims to examine the effects of these elements on supply chain performance attributes (reliability, responsiveness, flexibility, costs and asset management). In order to understand the effects of innovative and collaborative dynamics on supply chain performance, 216 firms from various sectors including firms with R&D departments which are approved by Turkish Ministry of Science, Industry and Technology, 250 firms reserving highest budget to R&D departments and registered to Turkish Exporters' Assembly and logistics service providers in supply chains were surveyed. This study provides evidence on strong relationships between supply chain performance and co-creation, service-dominant logic and open innovation. One of the findings that grabs our attention is the tremendous effect of negative entropy on supply chain performance attributes and co-creation, service-dominant logic, open innovation. As managerial implication, this thesis opens a new door to supply chain performance measurement by highlighting the importance of innovation and collaboration dynamics. Also by examining a new concept of negative entropy, this research provides a significant contribution to future empirical studies on supply chain performance and sustainability.