Nietzsche felsefesinde toplum kimliği olarak din
Religion as a social identity in Nietzsche's philosopy
  1. Tez No: 679649
  2. Yazar: ERAY KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Nietzsche din ve ahlâk alanındaki dikkat çekici görüşleri nedeniyle sürekli gündemde olan ve üzerine en çok çalışılan filozoflardan biridir. Bu çalışmanın amacı Nietzsche'nin eserlerini merkeze alarak ahlâk üzerine düşüncelerini betimlemek, soylu ve zayıf ahlâk sınıflandırmasından hareketle dinler hakkındaki görüşlerini incelemektir. Çalışmanın temel iddiası filozofun dinleri toplumların kimlikleri olarak gördüğü, dinlerin toplumları her yönüyle betimlediğidir. Çalışmanın birinci bölümünde Nietzsche'nin dinsel metinlerde başvurduğu kaynak seçim yöntemi açıklanmış, dinsel çalışmalarda kullanılabilecek bir yöntem önerisi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde Nietzsche'de doğalcı tutum ve doğanın anlamsızlığı, insan davranışlarının temeli, içgüdüler ve filozofun soylu ve zayıf insan düşünceleri betimlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde Nietzsche'de dinin toplum kimliği olarak görüldüğü savunulmuş, Nietzsche'nin din incelemeleri betimlenerek filozofun incelemeleri yorumlanmış ve tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nietzsche is one of the most studied philosophers on the agenda and constantly because of his remarkable views in the field of religion and morality. The aim of this study is to depict Nietzsche's thoughts on morality by centering his works, to examine his views on religions based on the noble and weak moral classification. The main claim of the study is that the philosopher sees religions as the identities of societies, and religions describe societies in all aspects. In the first part of the study, the method of selecting the source that Nietzsche used in religious descriptions was explained, and a method that could be used in religious studies was proposed. The second part of the work is described in Nietzsche's the naturalistic attitude and the meaninglessness of nature, the basis of human behavior, instincts, and the philosopher's noble and weak human thoughts. In the third part of the study, Nietzsche argued that religion was seen as the identity of society, Nietzsche's studies of religion were described and the philosopher's reviews were interpreted and discussed.