BDA bilgisayar destekli elektronik devre analizi
Computer aided circuit analysis
  1. Tez No: 67965
  2. Yazar: BAYRAM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL SİLİNDİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
BİLGİSAYAR DESTEKLİ ELEKTRONİK DEVRE ANALİZİ (Yüksek Lisans Tezi) Bayram YDLMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak-1997 ÖZ Bilgisayar destekli devre analizi (BDA) alanında yazalım paketleri geliştirmeye ilişkin şimdiye kadar yapılmış araştırma çalışmalarında analiz sonuçlarının tablolar yada eğriler biçiminde sunulduğu, bunlardan hiçbirisinin sonuçlan analitik biçimde vermediği gözlenmiştir. Bu çalışmada 24 adet farklı yapıda elektronik eleman içeren bir devre şemasının, eleman değerleri ile birlikte ekrana çizdirilmesi, devrenin elektriksel anlamda bilgisayar tarafından tanınması, bilgisayarın tanımlayacağı uygun bir ağaç esas alınarak, kesit küme analiz yöntemi ile dal ve eleman tepkilerinin gerek“s”gerekse“t”cinsinden bulunması ve ekrana yazdırılması işlemlerini yapabilen bir yazalım paketi Turbo C++ dili kullanılarak hazırlanmıştır. Geliştirilen program üst üste pencere açma, çizim ve yazım özelliklerini birlikte kullanabilme, görüntü taşıyabilme ve yerleştirebilme, ekran bilgilerini saklayabilme ve tekrar görüntüleyebilme gibi niteliklere sahiptir.
Özet (Çeviri)
COMPUTER AIDED CIRCUIT ANALYSIS (M.Sc.Thesis) Bayram YILMAZ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHOLOGY January-1997 ABSTRACT In the research studies carried out so far concerning the development of software packages in the field of computer aided circuits analysis, it is observed that the analysis results are either presented in tabular or in graphical forms and none of them has supplied the results in analytical forms. In this study a software package using Turbo C++ language is developed to perform the operations of drawing the circuit diagram consisting of 24 different electronic components together with their values. Idendification of the circuit, in electrical sense,finally,is carried out by the computer; based on a suitable tree determined by the computer, finding the component responses in both the“s”and“t”domains using the method of cut-set analysis are determined and plotted on the screen. The programme developed has the ability of multi-windowing, using the features of drawing and writing simultaneously, image movement and allocation, storing and recalling screen images.