Okul öncesi öğretmenlerinin bilimin doğası ve bilimsel sorgulamanın doğası hakkındaki görüşleri
Preschool teachers' views on the nature of science and the nature of scientific inquiry
- Tez No: 679656
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA ÇAĞLAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ERDAŞ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin bilimin doğası ve bilimsel sorgulamanın doğası hakkındaki görüşlerinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Çalışmaya Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde bulunan 20 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Çalışma nitel bir çalışmadır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Bilimin Doğası Üzerine Görüşler Anketi-Form C (VNOS-C) ve Bilimsel Sorgulamaya İlişkin Görüş Formu (VASI) kullanılmıştır. Kullanılan anketlere paralel olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde betimsel analiz kullanılmıştır. Anketlerden ve yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilen veriler bütüncül bir şekilde analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre okul öncesi öğretmenlerin bilimin doğası hakkında sahip oldukları görüşlerin genellikle naif ve karmaşık olduğu görülmüştür. En fazla naif görüşe sahip oldukları temaların ise“bilimsel teori ve kanunların yapısı”,“bilimde gözlem çıkarım ve teorik kabuller”ve“deneysellik”temaları olduğu ortaya koyulmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin bilimsel sorgulamanın doğası hakkında sahip oldukları görüşlerin ise genellikle bilgili olduğu görülmüştür. En fazla bilgili görüşe sahip olunan temaların ise“bütün araştırmalarda izlenilen tek bir bilimsel yöntem yoktur”ve“bilimsel veri ile bilimsel delil aynı şey değildir”temalarının olduğu ifade edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerin bilimin doğası ve bilimsel sorgulamanın doğası hakkındaki görüşlerinin çeşitli değişkenlere göre dağılımları da incelenmiştir. Genel olarak öğretmen görüşlerinin istenilen seviyede olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is aimed to reveal the views of preschool teachers about the nature of Science and the nature of scientific inquiry in this research. 20 preschool teachers in various regions of Turkey participated to this study. The study is a qualitative study. Personal information form, Views on the nature of Science questionnaire,Form C (VNOS-C) and Views about Scientific Inquiry (VASI) were used as data collection tools. Semi-structured interviews were conducted in parallel with the surveys used. Descriptive analysis was used in the analysis of the data. Data from surveys and semi-structured interviews were analyzed in a holistic manner. According to the results of the analysis, the views that preschool teachers have about the nature of science are often naive and complex.“ The structure of scientific theories and laws”,“observation, inference and theoretical entities in science”and“ the empirical nature of scientific knowledge”were the themes that they had the most naive views. The opinions of preschool teachers about the nature of scientific inquiry were generally knowledgeable. It has been stated that the themes that have the most informed views are“ there is multiple scientific methods that is followed in all research”and“scientific data and scientific evidence are not the same thing”. Distributions of pre-school teachers ' views on the nature of Science and the nature of scientific inquiry according to various variables have also been studied. In general, it has been concluded that the views of the teacher are not at the desired level.