Boş zaman deneyimi olarak yerel mutfak: Bursa ili örneği
Local cuisine as a leisure experience: Example of the province of Bursa
- Tez No: 679657
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DİLEK SEVİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, Bursa ilinde yaşayan yerel halkın boş zamanlarında Bursa iline özgü yemekleri ne kadar tercih ettikleri ve bu yemekleri ne kadar bildikleri araştırılmıştır. Araştırmada verilerin toplanmasında Gök'ün (2019) kullandığı“Farklı Bölgelerden Gelen Öğretmenlerin Boş Zaman Tüketiminde Yerel Mutfağın Tercihleri Diyarbakır İli Örneği”ölçekten yararlanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Bursa ilinde ikamet eden yerel halk oluşturmaktadır. Örneklem hesabına göre 384 kişi ile anket yapılması yeterli bulunmuştur (0,05 hata payı). Ancak, hata payını en aza indirgemek için 560 anket üzerinden çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, yerel yemekleri orijinal yerine giderek yemeyi tercih ettikleri genel olarak bilinen Bursa iline ait İskender kebap, İnegöl köfte ve pideli köfte gibi yemekleri tattıkları ve bildikleri sonucu tespit edilmiştir. Ayrıca spesifik yerel yemekleri tatma ve bilme oranlarının az olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışmada katılımcıların Bursa yerel yemeklerini genel olarak lezzetli buldukları boş zamanlarında yerel yemekleri tercih ettikleri sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that the local people living in Bursa How much did they prefer food which is specific to Bursa in their spare time and how much they know these dishes? In the collection of research data, the questionaire“Kitchen preference and local food in leisure time”was used 2019 by developed GOK. The main lines of the research are the local people living in Bursa Province. According to sample calculation, the survey was deemed appropriate to be conducted with 384 people ( 0.05 margin of error), However in order to minimize the margin of error a study was conducted on 560 questionaires. As a result of research, local people do not consider eating otside of home as a leisre activity but it was observed that they tasted and knew the generally known dishes such as İskender Kebap, İnegöl meatball and Meatball with Pita which is belongs The province of Bursa, but it was concluded that they have less taste and knowledge of more specific local dishes. In the study it was ensured that the participants ound local food delicious of Bursa,also in this study it was concluded that they prefer local food in tehir spare time.