Kıbrıs Türk Federe Devleti'nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne Türk-Kıbrıs politikası
From the Turkish Federated State of Cyprus to the Turkish Republic of Northern Cyprus: Turkish-Cyprus policy
- Tez No: 679673
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DUYGU DERSAN ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kıbrıs tarih boyunca birçok medeniyet ve devlet egemenliğinde bulunmuş ve uluslararası politikaya yön veren stratejik konuma sahip olmuştur. İngiltere'nin adaya sahip olmasından sonra Kıbrıs adasının temel unsurları olan Rum ve Türk toplumları arasında sorunlar yaşanmış ve bu sorunlar hala devam etmektedir. Bu çalışmanın konusu, 1974-1983 yılları arasında Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik yapılan toplumlar arası görüşmeler doğrultusunda Türk Kıbrıs politikasının incelenmesidir. Özellikle dönemin uluslararası alanda etkin devletlerinin Kıbrıs politikasının Türk politikasında nasıl belirleyici rol oynadığı değerlendirilmiştir. Türkiye ve Kıbrıs Türk yönetiminin Kıbrıs politikasından bir kesit alınarak KKTC'nin kuruluş nedenleri ortaya çıkarılmış ve genel değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cyprus has been dominated by many civilizations and states throughout history and has had a strategic position that directs international politics. After the British possession of the island, there were problems between the Greek and Turkish communities, which are the basic elements of the island of Cyprus, and these problems still continue. The subject of this study is the examination of Turkish Cyprus policy in line with the inter-communal talks for the solution of the Cyprus problem between 1974-1983. In particular, it was evaluated how the Cyprus policy of the internationally active states of the period played a decisive role in the Turkish policy. By taking a section from the Cyprus policy of Turkey and the Turkish Cypriot administration, the reasons for the establishment of the TRNC were revealed and a general evaluation was made.