Sexual orientation microaggressions and psychological distress in LGBQ adults: A mediation model
LGBQ yetişkinlerde cinsel yönelim mikroagresyonları ve psikolojik stres: Bir aracılık modeli
- Tez No: 679704
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ESKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Koç Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 84
Özet
Ayrımcılık, toplumsal hayatta gizli ve dolaylı şekillerde görülebilmektedir. Mikroagresyon adı verilen bu tarz ayrımcılıklar, azınlık durumunda bulunan dezavantajlı bireylere karşı önyargı içeren sözlü, davranışsal ve çevresel tutumlar ve eylemler olarak tanımlanabilir. Özellikle azınlık durumundaki bireyler için, mikroagresyonlara maruz kalmanın kişinin psikolojik iyilik haline yönelik bir tehdit faktörü oluşturduğu bulunmuştur. Irkla ilgili mikroagresyonların zararlı tesirleri oldukça çalışılmış bir konu olsa da cinsel yönelime bağlı mikroagresyonların kişinin psikolojik iyilik haline etkileri konusunda özellikle Batı toplumu dışındaki bağlamlarda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışma, cinsel yönelime dayalı mikroagresyonlar ile psikolojik stresin ilişkisini inceleyerek bu alanda gelişmekte olan literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Katılımcıların ortalama yaşı 23.97 (SS: 5.67) olup, katılımcılar internet üzerinden toplanmış 326 lezbiyen, gey ve biseksüel (70 lezbiyen, 77 gey ve 179 biseksüel) bireyden oluşmaktadır. Katılımcı verileri çevrimiçi anketler üzerinden kişinin mikroagresyon deneyimleri, sosyal problem çözme becerileri, yaşadığı psikolojik stres, içselleştirilmiş homofobi ve algıladığı sosyal destek ölçülerek oluşturulmuştur. Sonuçlara göre, mikroagresyon deneyimleri ve psikolojik stres arasında pozitif korelasyon bulunurken, mikroagresyonlar ile algılanan sosyal destek ve sosyal problem çözme becerileri arasında ise negatif korelasyon bulunmaktadır. Toplam algılanan sosyal destek, aileden algılanan sosyal destek, ve sosyal problem çözme becerileri ölçeğinin bir alt ölçeğinin (negatif problem oryantasyonu), cinsel yönelime dayalı mikroagresyonlar ve psikolojik stres arasındaki ilişkide aracılık ettiği bulunmuştur. İçselleştirilmiş homofobinin ise bu ilişkide aracı etkisi bulunmamıştır. Düzenleyici aracılık analizlerinin sonuçları, toplumsal cinsiyetin aracılık modellerinde belirgin rolü olmadığını göstermektedir. Bu sonuçlar, mikroagresyonlara maruz kalıp bunlarla başa çıkmak zorunda olmanın, halihazırda türlü ayrımcılık ve damgalanmaya maruz kalan LGBQ bireylerin sırtına daha fazla psikolojik yük bindirmekte olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Discrimination can take a subtle and insidious form in social life. Such form of discrimination, called microaggressions, are verbal, behavioral, and environmental attitudes and actions carrying prejudice towards disadvantaged minority groups. Experiencing microaggressions has been found as a threatening factor for psychological well-being, particularly in minority groups. Although the detrimental influence of racial microaggressions is well-studied, more research is needed for possible interactions in sexual orientation microaggressions regarding psychological well-being especially in non-Western contexts. Thus, the current study seeks to contribute to the growing literature through investigating sexual orientation microaggressions and psychological distress in Turkey. Participants were 326 lesbian, gay and bisexual individuals (70 lesbian, 77 gay, and 179 bisexual) with a mean age of 23.97 (SD = 5.67) recruited on the internet. The data were collected through online self-administered questionnaires measuring microaggressions, social problem-solving (SPS), psychological distress, internalized homophobia, and perceived social support (PSS). Results showed that microaggressions was positively correlated with psychological distress, but negatively correlated with PSS and SPS. It was found that experiencing microaggressions was significantly associated with greater psychological distress. Total PSS, PSS from family, and one of the coping styles of SPS (negative problem orientation) mediated the association of sexual orientation microaggressions with psychological distress. Internalized homophobia was not found to be a mediator in the same association. Results of moderated mediation analyses showed that gender did not have a significant moderating role in the mediation models. These results indicate that facing and having to deal with microaggressions puts yet another psychological burden on the shoulders of LGBQ individuals who are already dealing with various kinds of stigma and discrimination.