The association of sexual orientation with self-concealment, expectations from psychotherapy and psychological help-seeking attitudes
Cinsel yönelimin kendini saklama, psikoterapiden beklentiler, ve psikolojik yardım arama tutumları ile ilişkisi
- Tez No: 698589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Literatürde yardım arama tutumları, psikoterapi beklentileri, kendini saklama birbiriyle ilişkili olarak incelenmiştir. Ancak, Türkiye'de heteroseksüel ve cinsel azınlık bireylerin tutum, beklenti ve saklama eğilimlerini karşılaştıran araştırmalar yetersizdir. Psikoterapist özellikleriyle ilgili tercihler daha önce araştırılmıştır, ancak Türkiye'de heteroseksüel ve cinsel azınlık bireylerin tercihlerini karşılaştıran araştırmalar yetersizdir. Bu nedenle, bu çalışma heteroseksüeller ve LGBQ+ arasındaki yardım arama tutumları, psikoterapi beklentileri ve kendini gizleme arasındaki ilişkileri incelemektedir. Ayrıca bu çalışma, heteroseksüellerin ve LGBQ+ bireylerin yardım arama tutumlarını hangi faktörlerin yordadığını ayrı şekilde araştırmaktadır. Bu çalışma aynı zamanda heteroseksüel ve LGBQ+ bireylerin terapist özelliklerine ilişkin tercihlerini incelemektedir. Çalışmada kullanan materyaller şunlardır; Kendini Saklama Ölçeği (KSÖ), Milwaukee Psikoterapi Beklentiler Ölçeği (MPBÖ), Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-Kısa Form (PYTÖ-K), terapist özellikleri tercihlerine dair soruları da içeren Demografik ve Geçmiş Bilgiler Formu. Çalışma 88 heteroseksüel, 87 LGBQ+ katılımcıyı içermektedir. Sonuçlar, cinsel yönelimler arasında yardım arama tutumlarının ve psikoterapi beklentilerinin önemli ölçüde farklılaşmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, LGBQ+ bireylerin, heteroseksüellere göre daha yüksek kendini saklama eğilimlerine sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, daha düşük kendini saklama eğilimleri ve psikoterapiden olumlu beklentiler, olumlu yardım arama tutumlarıyla ilişki bulunmuştur. Ek olarak, LGBQ+ için, daha düşük kendini saklama eğilimleri ve psikoterapiden olumlu süreç beklentileri olumlu yardım arama tutumlarını yordamaktadır. Heteroseksüeller için ise, olumlu sonuç beklentileri, kadın olmak, ileri yaş, ve düşük kendini saklama eğilimleri olumlu tutumları yordamaktadır. Ayrıca, heteroseksüeller ve LGBQ+ arasında terapist özelliklerine ilişkin tercihlerde farklılıklar bulunmuştur. Bu çalışmanın sonuçları, heteroseksüeller ve cinsel azınlıklar arasında, terapist özellik tercihlerinde ve yardım arama tutumlarını yordayan faktörler arasında farklılıklar olduğunu göstererek literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the literature, help-seeking attitudes, psychotherapy expectations, and self-concealment have been studied in relation to each other. However, there is lack of research comparing heterosexual and sexual minority individuals' attitudes, expectations, psychotherapist preferences, and concealment tendencies in Turkey. Thus, this study aimed to examine the associations between help-seeking attitudes, psychotherapy expectations, and self-concealment among heterosexuals and LGBQ+. Further, this study explored factors predicting help-seeking attitudes of heterosexuals and LGBQ+ individuals separately. This study also explored preferences regarding psychotherapist characteristics between heterosexual and LGBQ+ individuals. Materials used in this study were Self-concealment Scale (SCS), Milwaukee Psychotherapy Expectations Questionnaire (MPEQ), Attitudes towards Seeking Psychological Help Scale- Shortened (ASPH-S), Background Information Form also including Preferences for Therapist Characteristics questions. The study includes 88 heterosexual, 87 LGBQ+ participants. The results revealed that attitudes and expectations did not significantly differ among sexual orientations. However, LGBQ+ individuals had higher self-concealment tendencies than heterosexuals. Furthermore, lower self-concealment and positive expectations from psychotherapy were found to be associated with positive help-seeking attitudes. Additionally, for LGBQ+, lower self-concealment and positive process expectations from psychotherapy predicted positive attitudes. For heterosexuals, positive outcome expectations, being women, older age, and lower self-concealment predicted positive attitudes. Also, there were significant differences in preferences regarding psychotherapist characteristics among sexual orientations. The results of this study contribute to the literature by showing that there are differences in preferences of psychotherapist characteristics and in predictors of help-seeking attitudes between heterosexuals and sexual minorities.