Formations of sexual orientation based identity narratives in Turkish mental health literature: A discourse analysis
Türkçe ruh sağlığı yazınında cinsel yönelim temelli kimlik anlatılarının oluşumları: Söylem analizi
- Tez No: 506460
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA LEVENT KÜEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Her türlü cinsel davranış modelinden insanlar, heteroseksüeller de dahil olmak üzere, otoriter söylem tarafından dikte edilen normatif cinsellik kalıpları nedeniyle ciddi problemler yaşamaktadır. Ancak son yüz yılda özellikle sosyal bilimler, tıp ve hukuk alanlarında bu problemlere yönelik artan bir hızda eleştirel yaklaşımların gelişimi söz konusudur. Bu tez özellikle Türkçe dilinde yazılmış ruh sağlığı literatüründe cinsel yönelim temelli kimlik anlatılarının oluşumuna odaklanmaktadır. Bu tez ataerkil söylem mekanizmalarının ve metinlerarası ilişkilerinin kaypak yapısını açığa çıkarmayı hedefler. Türkçe ve İngilizce dillerinde yazılmış bu konuya dair ruh sağlığı alanının içinden ve dışından alternatif bakış açılarına da yer verilmektedir. Yöntem olarak, Türkçe dilinde ruh sağlığı uzmanları tarafından kaleme alınmış ve bahsi geçen konu üzerinde duran beş adet e-kaynak ve beş adet basılı kaynak olmak üzere 10 metnin eleştirel söylem analizi yapılmaktadır. Yapılan araştırma göstermektedir ki tıp tarihinde konuya dair bilimsellikten uzak yaklaşımlar görülmesine karşın, insan hakları temelli bilimsel yaklaşımlar tıbbi literatürde gittikçe artan bir hızda merkezi bir yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
People with all kinds of sexual behavior patterns, including people who are identified as heterosexuals, have been suffering a great deal because of the normative sexuality dictated by the authoritarian discourse. However, particularly in the last century, there has been a major problematisation going on towards the issue especially within the social science, medical and legal fields. This dissertation specifically focuses on the course of change in mental health discourses written in Turkish Language in terms of sexual orientation based identity narrative formations. The dissertation tries to reveal the elusiveness of patriarchal discursive formations structured, and interrelations connected within and among texts. Through a review of several critical texts in Turkish and English, other discursive formations within and outside the discipline are also demonstrated. These are actualised through the discourse analysis of five printed and five online texts which are relevant within the mental health literature. The research indicates that although there is a problematic history of sexual orientation based discourses in medicine, there is also an accelerating development in human rights based approaches within the field.