Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'e yönelik dış politikası'nın stratejik istihbarat analizi
Strategic intelligence analysis of Turkey's foreign policy towards the Aegean and Eastern Mediterranean
- Tez No: 679709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAN OZAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tezde; Türkiye'nin halihazırda gündeminde bulunan ve gelecekte de en büyük dış politika sorunlarından biri olması muhtemel olan Ege ve Doğu Akdeniz'deki dinamik ulusal güvenlik problemlerine ilişkin Yapılandırılmış Analitik Tekniklerle gerçekleştirilen stratejik istihbarat analizinden istifade edilerek, Türkiye'nin dış politikasına da katkıda bulunabilecek şekilde çözümleme, analiz ve değerlendirmeler oluşturmak amaçlanmıştır. Bu kapsamda tezde, karasuları ve kıta sahanlığı ile bu alanların sınırlandırmalarını da kapsayan deniz yetki alanları kapsamında Yunanistan'ın karasularını 12 mile çıkarması ihtimali ile mevcut konjonktürde uluslararası aktörlerin de teşvikiyle Doğu Akdeniz'de başta kıyıdaş ülke ve yönetimlerin deniz yetki alanlarını sınırlandırma faaliyetlerini hızlandırmasının stratejik istihbarat perspektifinden Türkiye'nin çıkarları açısından ne anlama geldiği araştırılmıştır. Bu çerçevede, Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'deki dış politikasının stratejik istihbarat analizine uygun olarak nitel araştırma yöntemi kapsamında Örnek Olay Araştırması yaklaşımı kullanılmış ve araştırma problemine ilişkin hipotezler irdelenerek, bunları destekleyen veriler tartışılmıştır. Türkiye'nin Ege ve Doğu Akdeniz'e yönelik gelecekteki dış politikası oluşturulurken, araştırma probleminin yapısına uygun olarak, tezde tatbik edilen Yapılandırılmış Analitik Teknikler'in kombinasyonundan oluşan bir paradigmanın uygulanabileceği değerlendirilmektedir. Tez çalışması neticesinde elde edilen en önemli sonuç, Yapılandırılmış Analitik Teknikler vasıtasıyla özellikle Türkiye'nin iç güvenliği ile yakından ilişkili olan dış güvenlik sorunları ekseninde de stratejik istihbarat analizini yapılabileceğinin ortaya konmuş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; it is aimed to create analysis and assessments about the dynamic national security problems in the Aegean and the Eastern Mediterranean, which are currently on Turkey's agenda and likely to be one of the biggest foreign policy problems in the future by making use of the strategic intelligence analysis carried out with Structured Analytical Techniques, in a way that can contribute to Turkey's foreign policy. In this context, in the thesis; it has been researched In the perspective of strategic intelligence what littoral countries and governments which accelerate their activities to limit maritime jurisdiction areas in the Eastern Mediterranean, with the encouragement of international actors in the current conjuncture, with the possibility of Greece increasing its territorial waters to 12 miles within the scope of maritime jurisdiction areas including the territorial waters and the continental shelf and the delimitation of these areas mean to Turkey's interests. In this framework, in accordance with the strategic intelligence analysis of Turkey's foreign policy in the Aegean and the Eastern Mediterranean, the Case Study approach was used within the scope of qualitative research method and the hypotheses related to the research problem were examined and the data supporting them were discussed. It is considered that a paradigm consisting of a combination of Structured Analytical Techniques used in the thesis can be applied, in accordance with the nature of the research problem, while forming Turkey's future foreign policy towards the Aegean and Eastern Mediterranean. The most important outcome derived as a result of the thesis is that it has been demonstrated that strategic intelligence analysis can be applied in the axis of external security problems, which are closely related to Turkey's internal security, by means of Structured Analytical Techniques.