Tenis antrenörlerinin bir liderlik özelliği olan iletişim becerilerinin tenisçilerin motivasyonları üzerindeki etkisi
The effect of communication skills, which are the leadership characteristic of tennis coaches, on the motivations of tennis players
  1. Tez No: 679726
  2. Yazar: MURAT TİRFİLLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇAĞLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Tüm sporcularda olduğu gibi tenisçilerinde başarılı olmaları motivasyondan geçmektedir. Tenisçilerin motivasyonlarını arttırmak için kişisel özelliklerinin yanında, almış oldukları başarılarının da ön planda tutulması gerekir. Birçok spor branşında olduğu gibi önemli yeri de antrenörleriyle iletişim becerileridir. Araştırmanın amacı; tenis antrenörlerinin liderlik özelliği olan iletişim becerilerini sporcuların motivasyonlarını hangi şekilde etkilediğini incelemesidir. Bu amaçla araştırmaya katılan sporcuların motivasyon seviyelerini üst düzeye çıkartmalarını ve iletişim becerilerini nasıl kullandıklarının üzerindeki anlamlı etkisi belirlenmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket ve demografik bilgilerden yararlanılmıştır. Ankette ''Spora Özgü Başarı Motivasyon Ölçeği'' ve ''Antrenör İletişim Becerileri Ölçeği'' kullanılmıştır. Araştırmaya 160 kişiye uygulanmış olup basit tesadüfi kişiler seçilmiş ve bunlardan 120 kişisi değerlendirmeye alınmıştır. Araştırma kapsam ve sınırlılığı olarak Çanakkale ilindeki tenis sporcularına yapılmıştır. Araştırma sonucunda, sporculara 'Motivasyonu etkileyen faktörler ve antrenör iletişim becerileri' sorularına göre farklılıklar olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
As with all athletes, they are motivated to succeed in their tennis. In order to increase the motivation of tennis players, in addition to their personal characteristics, their achievements must be kept at the forefront. As in many sports, its important place is communication skills with its coaches. The aim of the research is to examine the communication skills of tennis coaches, which are leadership characteristics, which affect the motivations of athletes. For this purpose, it was determined that the athletes participating in the study should maximize their motivation levels and have a significant impact on how they use their communication skills. Survey and demographic information were used as a data collection tool in the research. The survey used the' sport-specific success motivation scale 'and the' coach communication skills scale". It was applied to 160 people in the study and simple random people were selected and 120 of them were evaluated. The research was conducted on tennis athletes in Çanakkale province as a scope and limitation. As a result of the research, it was observed that there were differences in the question of 'factors affecting motivation and coach communication skills' for athletes.