Representation and historiography in Modern Turkish Architecture (1984)
Modern Turkish Architecture (1984)'te temsil ve historiyografi
  1. Tez No: 679729
  2. Yazar: GİZEM YAKUPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN TURAN ÖZKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Tarih, Architecture, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 564
Özet
Modern Turkish Architecture (1984), Türkiye'deki mimari üretimi bağlamı ile değerlendiren ilk kitaplardan birisi olma özelliğini taşımaktadır. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden 1980'lere kadar olan geniş zaman aralığındaki mimarlığı inceleyen kitap, eğitimde ve akademik çalışmalarda taşıdığı önemin yanı sıra, historiyografik değere sahiptir. Modern Turkish Architecture (1984), Atatürk'ün Doğumunun 100. Yılı etkinlikleri kapsamında, ODTÜ ve UPENN üniversitelerinin iş birlikleri ile 1982 yılında gerçekleştirilen bir fotoğraf sergisi ve seminerin ürünüdür. Konu üzerine yazılmış ilk İngilizce kitap olan ve uluslararası bir okuyucu kitlesini hedefleyen bu çalışma, uluslararası bir temsil olarak amaçlanmış ve kurgulanmıştır. Bu tezin amacı, Modern Turkish Architecture (1984) kitabı üzerinden, Türkiye'de 1980'lerdeki mimarlık tarihi yazımında geçmişin temsilini şekillendiren önemli fikir ve temaların izini sürmek ve tartışmaktır. Bu çalışmada, kitapta kurgulanan geçmiş yansımalarının bağlamsal ve anlatısal faktörleri incelenmiş ve kategorize edilmiştir. Mimarlık tarihi anlatılarına olan farklı yaklaşımların ve bir metinde ideolojik ve mimari temaların kullanımlarının, kurgulanan anlamları nasıl şekillendirdiği tartışılmış ve bunun mimarlık tarihi yazımlarında çeşitlenmiş yorumlara ve yeniden yorumlara olanak verdiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern Turkish Architecture (1984) is one of the first publications to evaluate the development of architecture in Turkey by relating it to the contexts within which architectural works were produced. The book, covering a broad timeline of architectural production between the final years of the Ottoman Empire and the 1980s, has a historiographical significance, in addition to its continuing importance in education and academic studies. Modern Turkish Architecture (1984) is the outcome of a photographic exhibition and a seminar that took place in 1982, which was organized as part of the Atatürk Centennial activities with the collaboration of Middle East Technical University and University of Pennsylvania. As the first publication written in English, the edited volume was intended and constructed as an international representation of accomplishments in the architectural field of Turkey, addressing a global audience. In this thesis, it is aimed to trace and discuss the key ideas and themes that shape the representation of a past in the architectural history of Turkey in the 1980s, through the specific case of Modern Turkish Architecture (1984). Contextual and narratorial factors which play a role in the construction of image/s of the past in the book, were examined and categorized to discuss how different approaches to narratives, and the utilization of ideological and architectural themes in a text, can construct varying meanings, which allows for diverse interpretations, re-interpretations, and writings of architectural histories.