Enerji veriminin artırılmasında süreç iyileştirme tekniklerinin endüstriyel uygulaması
Industrial application of process improvement techniques in increasing energy efficiency
- Tez No: 679756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FEVZİ SAVAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bir tekstil firmasında distilasyon prosesinde kullanılmakta olan buhar kazanı sisteminde gerçekleşen ısı kayıpları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Bu kayıplar temel olarak; kazan kayıpları, proses kayıpları ve dağıtım kayıpları olmak üzere 3 ana başlıkta incelenmiştir. Her bir kayıp türüne ait kayıp miktarları ayrı ayrı hesaplanmış ve sistem verimi %80 olarak bulunmuştur. Bu kayıpların azaltılması ve sistem veriminin artırılması için kalite/süreç iyileştirme tekniklerinden faydalanılmıştır. Bu tekniklerden biri olan FMEA (Hata Türleri ve Etkileri Analizi) tekniği enerji alanına uyarlanarak kullanılmıştır. Bu doğrultuda kayıplara neden olan her bir risk, iyileştirmeye açık alan olarak değerlendirilmiş ve her biri için günümüz teknolojik imkanları göz önünde bulundurularak çeşitli iyileştirme önerileri sunulmuştur. Bu önerilere ait yatırımların ekonomik analizleri gerçekleştirilmiş ve geri ödeme süreleri ortaya konmuştur. Seçilen iyileştirme önerilerinin firmadaki kazan sistemine uygulanması halinde kazan sistem veriminin %96'ya yükseltilebileceği tespit edilmiştir. Bu durumda yaklaşık %16,8 oranında yakıt tasarrufu sağlanarak yıllık 587 ton CO2 salınımının önüne geçilmiş olacaktır. Bu çalışmanın endüstriyel kazan kullanan diğer sanayi kuruluşlarına da örnek teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The heat losses in the steam boiler system used in the distillation process in a textile company are discussed in detail. These losses are examined under three main headings: boiler losses, process losses, and distribution losses. Loss amounts for each type of loss were calculated separately, and the system efficiency was found %80. Quality/process improvement techniques were used to reduce these losses and increase system efficiency. FMEA (Failure Mode and Effects Analysis) technique, which is one of these techniques, was used by adapting it to the energy field. In this direction, each risk that causes losses has been evaluated as an improvement area, and various improvement suggestions have been presented for each of them, considering today's technological opportunities. The economic analyzes of the investments of these proposals were performed, and the payback periods were revealed. It has been determined that if the selected improvement suggestions are applied to the boiler system in the company, the boiler system efficiency can be increased to %96. In this case, approximately 16,8% fuel savings will be achieved, and annual 587 tons of CO2 emissions will be prevented. It is expected that this study will set an example for other industrial establishments using industrial boiler.