Türkiye'de havayolu ulaşım sektöründe kamu özel işbirliği modeli: İstanbul Yeni Havalimanı ve Malatya Havalimanı incelemesi
Public-private collaboration model in the air transportation sector in Turkey: A review of Istanbul New Airport and Malatya Airport
- Tez No: 679757
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA MÜGE ÖZDEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sivil Havacılık, Public Administration, Civil Aviation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Geçmişten günümüze kadar yaygınlaşan özelleştirme uygulamaları ve bunun neticesinde kamu hizmetlerinin özel kişilere gördürülmesini hedefleyen politikaların ortaya çıkması, kamu hizmetlerinin örgütlenme ve finansmanında esneklik arayışlarının bir ürünü olan Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) kavramını beraberinde getirmiştir. Geçmişte kârlı bir işletmecilik olarak görülmeyen havaalanı işletmeciliği kârlı bir işkolu haline dönüşmektedir. 30-40 yıl öncesine kadar havalimanları, dünyada ve ülkemizde bir kamu hizmeti olarak merkezi veya bölgesel yönetimler aracılığıyla işletilmişlerdir. Ancak gelişen dünya ekonomisinde serbestleşme hareketlerinin etkisiyle ticari birer işletme haline dönüşmüşlerdir. Bu doğrultuda Çalışmanın amacı: Devlet Hava Meydanları İşletmeciliği (DHMİ) tarafından işletilen Malatya Havalimanı ve Kamu Özel İşbirliği vasıtasıyla yapılan ve özel sektör tarafından işletilen İstanbul Yeni Havalimanının karşılaştırmalı analizi çerçevesinde Türkiye'de kamu-özel işbirliği uygulamalarının havacılık sektörü özelinde irdelenmesidir. Çalışmada genel itibari ile Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) Tanımı ve Önemi, Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) Modelinin Temel Özellikleri, Kamu-Özel İşbirliğinin (KÖİ) Dünyada Gelişme Eğilimleri, Türkiye'de Kamu-Özel İşbirliğinin (KÖİ) Tarihçesi, Kamu-Özel İşbirliğinin Türkiye'deki Dinamikleri, Kamu Özel İşbirliği Modelinin Benzer Kurumlardan Farkları, Kamu Özel İşbirliğinin Avantajları ve Dezavantajları, Türkiye'de Kamu Özel İşbirliği Projelerinin Yönetiminde Mevcut Kurumsal Yapı, Havalimanı İşletmeciliği, Havaalanlarında Ticarileşme ve Özelleştirme Eğilimi, Havalimanı İşletmelerinin Mülkiyet Yapısı, Türkiye'de Havaalanı İşletmeciliği, Havacılık sektörü açısından Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) Genel Bakış, Havaalanlarında Kamu-Özel İşbirliği Modellerine değinilmiş olup, İstanbul Yeni Havalimanı ile Malatya Havalimanı Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) anlamında karşılaştırılmalı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The privatization practices, which have become widespread from the past to the present, and the emergence of policies aiming to provide public services to private individuals as a result, have brought along the concept of Public Private Partnership (PPP), which is a product of the search for flexibility in the organization and financing of public services. Airport management, which was not seen as a profitable business in the past, is turning into a profitable business. Until 30-40 years ago, airports were operated by central or regional governments as a public service in the world and in our country. However, with the effect of liberalization movements in the developing world economy, they have turned into commercial enterprises. In this direction, the aim of the study is to examine public-private cooperation practices in Turkey in the aviation sector, within the framework of the comparative analysis of Malatya Airport, which is operated by the State Airports Authority (DHMI), and Istanbul New Airport, which is built through Public Private Partnership and operated by the private sector. Definition and Importance of Public-Private Partnership (PPP), Basic Features of Public-Private Partnership (PPP) Model, Development Trends of Public-Private Partnership (PPP) in the World, History of Public-Private Partnership (PPP) in Turkey, Public -Dynamics of Private Partnership in Turkey, Differences of Public-Private Partnership Model from Similar Institutions, Advantages and Disadvantages of Public- Private Partnership, Existing Institutional Structure in the Management of Public-Private Partnership Projects in Turkey, Airport Management, Commercialization and Privatization Tendency in Airports, Ownership Structure of Airport Operations, Turkey In , Airport Management, Public-Private Partnership (PPP) Overview in terms of the aviation sector, Public-Private Partnership Models in Airports were mentioned, and Istanbul New Airport and Malatya Airport were examined in terms of Public-Private Partnership (PPP).