Başarısız restorasyonlarda hastaya, materyale ve farklı faktörlere bağlı etkenlerin değerlendirilmesi
Evaluation of factors related to the patient, material and other factors in failed restorations
  1. Tez No: 679762
  2. Yazar: NURCİHAN YEŞİLIRMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİD KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Klinik pratikte neredeyse primer çürük tedavisine ayrılan süre kadar restorasyonlarda tespit edilen defektlerin tamiri ve yenilenmesi için de zaman harcanmaktadır. Restorasyonun uzun ömürlü olması için ideal materyal seçimi, hastanın ağız hijyeni ve hekimin doğru teknikle materyali uygulaması gerekmektedir. Bu çalışma ile başarısız restorasyonlar; hastaya, hekime ve materyale bağlı etkenlerle beraber değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Yöntem: Çalışmamızda 18-55 yaş aralığında 386 birey ve 500 restorasyon değerlendirilmiştir. Bireylerin ağız içi muayeneleri ayna, sond ile yapıldı. Radyografik muayene için mevcut panoromik ve bitewing radyograflar kullanıldı. Ağız içi muayene sonucu başarısız restorasyon tespit edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Restorasyonun yapıldığı kurum, diş fırçalama alışkanlığı, restorasyonun ömrü, sigara kullanma alışkanlığını incelemek amacıyla anket formları dolduruldu. Elde edilen veriler istatiksel olarak incelendi. İstatiksel değerlendirme Windows ortamında SPSS (IBM SPSS Statistic 25.0) programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In clinical practice, almost as much time is spent for the repair and renewal of the defects detected in the restorations as much as the time allocated to primary caries treatment. In order for the restoration to be long-lasting, it is necessary to choose the ideal material, to take care of the patient's oral hygiene and the physician to apply the material with the correct technique. With this study, it is aimed to evaluate unsuccessful restorations together with factors related to the patient, physician and material. Method: In our study, individuals between the ages of 18-55 and 500 restorations were evaluated. Oral examinations of the individuals were done with a mirror and a son. Panoramic and bitewing radiographs were used for radiographic examination. Patients with unsuccessful restorations as a result of oral examination were included in the study. Questionnaires were filled in to examine the institution where the restoration was made, the habit of brushing teeth, the life of the restoration, and the habit of smoking. The obtained data were analyzed statistically. Statistical evaluation was made using SPSS (IBM SPSS Statistic 25.0) program in Windows environment.