Farklı direkt pulpa kapaklama materyallerinin retrospektif olarak klinik takibinin değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of clinical follow-up of different direct pulp capping materials
- Tez No: 894766
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMET ÜNLÜ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, pulpa kapaklama materyallerin klinik başarılarını değerlendirmek için di- rekt pulpa kapaklama materyalleri kullanılarak tedavi edilmiş hastaları 1 yıl boyunca takip etmektir. Bu retrospektif takip çalışmasına, Restoratif Diş Tedavisi kliniğine çürük semptomları nedeniyle başvurmuş, 18-45 yaş aralığında, sistemik sağlık problemi olmayan, farklı pulpa kapaklama materyal- leri kullanılarak direkt pulpa kapaklama tedavisi uygulanmış, daimî restorasyonları kompozit dolgu ma- teryali ile yapılmış hastalar dahil edildi. Hastalar tedavide kullanılan pulpa kapaklama materyallerine göre 4 farklı gruba ayrıldı. Grup 1 Ca(OH)2, Grup 2 MTA, Grup 3 TheraCal LC ve Grup 4 Biodentine idi. Hastaların klinik takipleri 1. hafta, 1, 3, 6 ve 12. aylarda gerçekleştirildi. Klinik takipler için gelen hastaların ağrı, perküsyon, postoperatif hassasiyet şikayetleri değerlendirildi, soğuk testi ve elektrikli vitalite testi ile tedavi edilen dişlerin vitaliteleri ölçüldü. Ayrıca tedavinin 1. hafta ve 12. ayında Modi- fiye USPHS kriterlerine göre restorasyonlar değerlendirildi ve kayıt altına alındı. İstatistiksel analiz için Ki-Kare testi ve Fisher Exact testi kullanıldı. Elde edilen verilere göre sağ kalım açısından en yüksek başarı oranı Biodentine grubunda (%90,9), en düşük başarı oranı Ca(OH)2 grubunda (%80) gözlendi. MTA grubu %84 ve TheraCal grubu %81,8'lik başarı oranına sahiptir. Gruplar karşılaştırıldığında sağ kalım oranları açısından başarı oran- ları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı gözlendi. Hastaların ağrı, perküsyon ve postoperatif hassasiyet şikayetleri değerlendirildiğinde 1.hafta ile 12. ay arasında tüm gruplarda şikayetlerde azalma olduğu tespit edildi. Tedavi sonrası en fazla ağrı (n=13) ve perküsyon (n=2) görülen grup Ca(OH)2'dir. En fazla postoperatif hassasiyet (n=15) gösteren grup Biodentine grubudur. Ca(OH)2 grubundaki 13 hastada 1. Hafta kontrollerinde ağrı ve postoperetafi hassasiyet mevut iken bu hastalardan 9'unun şikayetleri 6 aylık sürede ortadan kalktığı gözlendi. 1.hafta kontrollerinde restorasyonlarda hiçbir başarısızlık olmadığı bulunurken, 12. ayda sadece 4 restorasyonda (1 adet Ca(OH)2 grubundan, 1 tane MTA grubundan ve 2 tane Biodentine grubundan) retansiyon ve kenar uyumu açısından başarısız olduğu tespit edildi. Direkt pulpa kapaklaması dişlerin canlılığını korumada etkili bir yöntemdir ancak materyallerin klinik başarısının daha iyi anlaşılabilmesi için hasta sayısının ve takip süresinin arttırıldığı daha kap- samlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to follow-up the patients who were treated with different pulp capping materials to evaluate the success rates of different pulp capping materials for 1 year period. This retrospective follow-up study includes systemically healthy patients between ages 18-45, who applied to Department of Restorative Dentistry clinic due to caries symptoms. The patients were treated with various direct pulp capping materials and were performed permanent restorations by using composite filling material were recalled one week after the treatment. Patients were divided into four groups according to direct pulp capping material which was used during the treatment. Group 1 was Ca(OH)2, Group 2 was MTA, Group 3 was TheraCal LC and Group 4 was Biodentine. Patients were recalled for clinical evaluation at 1 week,1,3,6 and 12 months after treatment. The complaints of pain, percussion and postoperative hypersensitivity of patients were recorded and vitality tests of treated teeth were performed with using cold test and electric pulp test. Also restorations were assessed and recorded at 1 week and 12 months according to modify USPHS criteria. Chi-Square test and Fisher Exact test were used for statistical analysis. According to the obtained data, the highest success rate in terms of survival was observed in Biodentine group (%90.9) and the lowest was Ca(OH)2 group (%80). The success rate of MTA group was %84 and TheraCal group was %81,8. There was no statistically significant difference between success rates in terms of survival when comparing the groups. When pain, percussion and postoperative hypersensitiviy complaints of patients evaluated, it was found that there was a decrease in complains between 1 week and 12 months in all groups. After the treatment, Ca(OH)2 was the group with the highest pain rate (n = 13) and percussion rate (n = 2). Bio- dentine was the group with the most postoperative sensitivity rate (n = 15). 13 patient of Ca(OH)2 group had pain and postoperative hypersensitivity at 1 week recall however it was observed that the complaints of patients were disappeared within 6 months. It was found that there were no restoration failures at 1 week recall. At 12 months recall 4 resto- rations (1 from Ca(OH)2 group, 1 from MTA groups and 2 from Biodentine groups) had failed in terms of retantion and marginal adaptation. Direct pulp capping is an effective method to maintain tooth vitality however more comprehen- sive studies with more patients and long term follow-up is needed for better understanding of the clinical success of the materials.