Web tabanlı mağazaların arayüz estetiğinde ürüne göre animasyonun bilişsel etkisi
Cognitive effect of animation by product on interface aesthetics of web-based stores
- Tez No: 679782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN SERTAÇ ARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
İnternet teknolojileri kullanıcıların ihtiyaçlarına göre sürekli gelişmektedir. E-ticaret siteleri sahipleri kullanıcıların ilgisini çekmek ve online bir deneyim yaratmak için internet teknolojilerindeki yenilikleri takip etmektedirler. Bu çalışma, web estetiğinde en önemli faktörlerden biri olan animasyonun, ürün cazibesini daha fazla artırmak için geliştirilen ürüne göre animasyon uygulamasının faydacı veya hedonik olabilen çevrimiçi alışveriş davranışının moderatör etkisine göre incelemektir. Literatürde hedonik ve faydacı ürünlerin yarattığı cazibe etkisinin farklı olduğu ortaya konmuştur. Dolayısıyla çalışmamızda kullandığımız e-ticaret sitelerinde ürünleri hedonik ve faydacı olarak ayırabilmek için bir ön deney yapılmıştır. Ön deney sonucuna göre hedonik ve faydacı ürünler ana deneyde kullanılmak üzere gruplandırılmıştır. Ana deneyde ürüne göre animasyonlu, statik, hedonik ve faydacı ürünlere sahip web siteleri, animasyon yönü manipüle ederek tüketicilerde algılanan kullanım kolaylığı, memnuniyet, eğlence, estetik ve sadakati ölçmek için analiz edilerek incelenmiştir. Bu deneysel araştırma, ürüne göre animasyonlu web sitelerin statik web sitelerine göre kullanıcılarda algılanan eğlence, memnuniyet, sadakat ve kullanım kolaylığı etkileşimi olumlu yönde artırdığını kanıtlamıştır. Fakat kullanıcılarda algılanan estetik üzerinde herhangi bir ana etkisini destekleyecek yeterli bir kanıt bulunamamıştır. Aynı zamanda ürüne göre animasyonlu hedonik ve faydacı ürünlere sahip web sitleri arasında genel olarak bir farklılaşma olmadığı görülmektedir. Bazı teorik ve yönetimsel çıkarımlar bu makalenin sonunda tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Internet technologies are constantly evolving according to the needs of users. Owners of e-commerce sites follow innovations in internet technologies to attract users' attention and create an online experience. This study examines animation, which is one of the most important factors in web aesthetics, according to the moderator effect of online shopping behavior, which can be utilitarian or hedonic, of animation application according to the product developed to further increase the product appeal. In the literature, it has been revealed that the attraction effect created by hedonic and utilitarian products is different. Therefore, a preliminary experiment was conducted in order to distinguish the products as hedonic and utilitarian in the e-commerce sites we used in our study. According to the preliminary test results, hedonic and utilitarian products were grouped to be used in the main experiment. In the main experiment, websites with animated, static, hedonic and utilitarian products according to the product were analyzed and analyzed to measure perceived ease of use, satisfaction, entertainment, aesthetics and loyalty in consumers by manipulating the animation aspect. This experimental research has proven that animated websites by product positively increase the perceived fun, satisfaction, loyalty and ease of use interaction in users compared to static websites. However, there was insufficient evidence to support any major effect on perceived aesthetics in users. At the same time, it is seen that there is no general differentiation between the websites with animated hedonic and utilitarian products according to the product. Some theoretical and managerial implications are discussed at the end of this article.