Çarpımsal topolojik graf indeksleri
Multiplicative topological graphs indices
  1. Tez No: 679800
  2. Yazar: MERVE AŞÇIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL NACİ CANGÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu doktora tezinde çok sayıda uygulamaları olan topolojik graf indekslerinin geniş bir alt sınıfı olan çarpımsal topolojik graf indeksleri çalışılmıştır. Bu tezde 5 bölüm yer almaktadır. Giriş adı verilen ilk bölümde tezin geri kalanında gerekli olan ve graflarla ilgili temel tanım ve kavramlar hatırlatılmıştır. İkinci bölümde kuramsal temellerden, üçüncü bölümde ise materyal ve yöntemden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde bulgulardan bahsedilmiştir. Topolojik graf indekslerinden, tezin ana konusu olan çarpımsal topolojik graf indekslerinden ve temel bazı özelliklerinden, alt bölme, r-alt bölme ve duble grafların Narumi-Katayama indekslerinden, Çarpımsal geometrik aritmetik indeksin özelliklerinden, genel sonuçlarından, alt üst sınırlarından bahsedilmiş ve kenar eklemenin indekse etkileri hesaplanmıştır. Beşinci ve son bölümde tartışma ve sonuçtan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis, multiplicative topological graph indices which form a large subclass of topological graph indices having lots of applications. This thesis has 5 chapters. In the first chapter called Introduction, the fundamental notions and results which will be needed in the rest of the thesis are recalled. Theoretical foundations are mentioned in the second chapter, materials and methods are mentioned in the third chapter. In the fourth chapter, the findings are mentioned. Topological graph indices, multiplicative topological graph indices, which are the main subject of the thesis, and some basic features are mentioned in this chapter. In adddition, subdivision, r-subdivision, Narumi-Katayama indices of double graphs, basic features and general results of multiplicative geometric arithmetic indices, lower-upper bounds are given and the effects of edge addition on these indices are calculated. Finally, arguments and conclusion are mentioned in the fifth and last chapter.