The LUC compactification of a topological semigroup
Topolojik bir yarıgrubun LUC kompaktlaştırılması
- Tez No: 170897
- Danışmanlar: PROF.DR. TALİN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET topolojik bir yarıgrubun luc kompaktlaştırılması Bu tezde CMC kompaktlaştırılması denen bir kompaktlaştırma türü çalışıldı. İlk olarak yarıtopolojik bir yarıgrup S“nin CMC kompaktlaştırılması Smc :, S”de tanımlı CMC fonksiyonları kümesi üzerindeki çarpımsal ortalamalar uzayı olarak sunuldu. Yakın ultrafiltreler teorisi ile ilgili yeterli altyapı verildikten sonra, S bir topolojik grup iken, S®*0 kompaktlaştırılmasının S üzerindeki yakın ultrafiltreler uzayı olarak da tarif edilebileceği gözlendi. Son olarak, yerel kompakt bir topolojik grubun CMC kompaktlaştırılmasındaki çarpma işleminin sürekliliği üzerine sunulmuş bazı sonuçlar çalışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE LUC COMPACTIFICATION OF A TOPOLOGICAL SEMIGROUP In this thesis we study a kind of compactification, called the CMC compactifi- cation, of semitopological semigroups. We first present the construction of the CMC compactification S^0 of a semitopological semigroup S, as the space of multiplicative means on the set of CMC functions defined on S. After giving the necessary background in the theory of near ultrafilters, we observe that if S is a topological group then the compactification Scuc can be described as the space of near ultrafilters on S. Finally, we study some recent results given on the continuity of the multiplication in the CMC compactification of a locally compact topological group.