Cladophora'dan elde edilen nanoselüloz liflerin kendiliğinden yerleşen harçlarda viskozite düzenleyici katkı olarak kullanılabilirliğinin incelenmesi
Investigation of the usability of nanocellulose fibers obtained from Cladophora as a viscosity modifying agent in self-consolidating mortars
- Tez No: 679809
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ SULTAN KESKİN, PROF. DR. MURAT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Cladophora (su yosunu), ülkemiz genelinde neredeyse tüm akarsu ve göl kenarlarında ve deniz kıyılarında aşırı çoğalarak tonlarca miktara ulaşmaktadır. Bu su yosunu toplanmadığı durumda kokuşma ile su kirliliğine neden olmakta ve bu da bazıları içme suyu olarak kullanılan çok sayıda baraj gölünün su kalitesi üzerine olumsuz etki oluşturmaktadır. Tez çalışmasında, özellikle Türkiye'de bol bulunan ve geri dönüşümü sağlanmadığında çevre kirliliğine sebep olan Cladophora cinsi yeşil algden elde edilen nanoselüloz liflerin kendiliğinden yerleşen harçlar içerisinde viskozite düzenleyici katkı olarak kullanılması üzerinde çalışılmıştır. Nanoselüloz liflerin karışımlarda kullanılmasıyla harçlarda reolojik iyileştirme sağlarken aynı zamanda Cladophora'nın sahip olduğu lifsi yapı sebebiyle harçların mekanik özelliklerinde gelişme sağlanması amaçlanmıştır. Hazırlanan harçlar üzerinde mini slump, mini V hunisi, basınç ve eğilme deneyleri yapılmıştır. Bununla birlikte, çimento pastalarının viskozite ve akma gerilmesi değerleri viskozimetre cihazı ile Bingham modeli oluşturularak elde edilmiştir. Sonuçta, çeşitli oranlarda kullanılan nanoselüloz lifler harçların viskozitesini, akma gerilmesini ve eğilme dayanımını geliştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Cladophora (algae) grows excessively in almost all rivers and lakesides and sea coasts in our country, reaching tons of amount. When these algae are not collected, it causes water pollution by putrefaction, which has a negative impact on the water quality of many dam lakes, some of which are used as drinking water. In the thesis study, the use of nanocellulose fibers is obtained from a green alga species, Cladophora, which is abundant in Turkey and causes environmental pollution when not recycled, as viscosity regulates additives self-settling mortars has been studied. By using nanocellulose fibers in mixtures, it is aimed to provide rheological improvement in mortars while at the same time improving the mechanical properties of mortars due to the fibrous structure of Cladophora. Mini slump, mini V funnel, compressive, and bending tests were carried out on the prepared mortars. Viscosity and yield stress values of cement pastes were obtained by creating Bingham model with viscometer device. As a result, nanocellulose fibers used in various proportions improved the viscosity, yield stress, and flexural strength of the mortars.