Baskıresim'de birey ve kentleşme sorunu
Printmaking individual and urbanization trouble
  1. Tez No: 679810
  2. Yazar: HÜLYA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAYRİ ESMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
'Baskıresim'de Birey ve Kentleşme Sorunu' adlı yüksek lisans tezinde birey ve kent tanımlamalarının başlangıcından günümüze kadar ki süreçlerini ve farklı disiplinlerle olan bağlantısını ön plana çıkarmayı amaçlayan bu çalışma üç ana başlık üzerinden oluşturulmuştur. Tezin birinci bölümünde birey ve kent tanımlamalarının başlangıcından günümüze kadar ki süreçleri ön plana çıkarılarak teorik olarak ele alınmıştır. Bu süreç içerisinde iki kavram üzerinden ana başlıklar oluşturulmuş, bu kavramların diğer disiplinlerle bağlantısı da alt başlıklar aracılığı ile açıklanmıştır. Bu noktada ilk olarak birey kavramı üzerinde odaklanılmış olup, bireyin toplum, sanat ve politika ile bağlantıları da alt başlıklar halinde sunulmuştur. İkinci kavram olan kent kavramının geçmişten günümüze kadar ki değişimlerinin tanımlanması ve bu serüven içerisinde kentsel mimarinin birey ile bağlantılarının kurulması yine bu bölümde ele alınmıştır. Tezin ikinci bölümünde kent kavramının birey üzerindeki etkileri esas alınarak, bireyin ruhsal yapısı ve kent yaşamına ilişkin sorunları sanat aracılığı ile ortaya çıkarılmıştır. Bu noktada kentlerin bir öğesi olan politik yapının kent ve birey üzerinde etkinliğinin görülmesi, baskıresmin kendini göstermesi ve baskıresim sanatçıları tarafından kent kavramının konu edilmesi, akımların kent imgelem örnekleri ve buna ilişkin teknolojinin ve endüstrileşmenin etkinliğini göstermesi ile değişen kent yaşantısı hakkında ipuçların verilmesi yine bu bölümde ele alınmıştır. Tezin son bölümünde ise, birey ve kent ilişkisinin günümüze kadar ki baskıresim yansımalarına, teknolojik gelişme ve endüstrileşme ışığında değişen kent tasarısının birey ve sanat üzerindeki etkilerine sanatçıların yapıtları üzerinden yaklaşılmıştır. Özellikle birey-kent ilişkisinin tarihsel sürecine ve sanatçıların çağdaş yaklaşımlarına göre şekillenen bu bölüm, dönem kentlerini yansıtmada da bir rehber görevindedir.
Özet (Çeviri)
This study, which aims to highlight the processes of individual and urban definitions from the beginning to the present day and its connection with different disciplines, was created on three main topics in the master's thesis titled 'Individual and Urbanization Problem in Oppression'. In the first part of the thesis, the processes of individual and city definitions from the beginning to the present day are discussed theoretically. In this process, the main headings were created over the two concepts, and the connection of these concepts with other disciplines was explained through the subheadings. At this point, the first focus was on the concept of the individual, and the individual's connections with Society, art and politics were also presented in subheadings. Defining the changes of the concept of the city, which is the second concept, from the past to the present, and establishing the connections of urban architecture with the individual in this adventure are again discussed in this section. In the second part of the thesis, based on the effects of the concept of the city on the individual, the spiritual structure of the individual and the problems related to urban life were revealed through art. At this point, seeing the effectiveness of the political structure, which is an element of cities, on the city and the individual, showing itself in printmaking and the concept of the city by printmaking artists, examples of urban images of currents and showing the effectiveness of technology and industrialization related to it, as well as giving clues about changing urban life are again discussed in this section. In the last part of the thesis, the effects of the city bill on the individual and art that have changed in the light of technological development and industrialization have been approached through the works of artists. In particular, this section, shaped according to the historical process of individual-city relations and contemporary approaches of artists, also serves as a guide in reflecting the cities of the period.