Mesane kaynaklı papiller ürotelyal karsinomlarda mast hücre yoğunluğunun grade, invazyon derinliği ve rekürrens ile ilişkisi
The relationship of mast cell density with grade, depth of invasion and recurrence in papillary urothelial carcinomas of the bladder
- Tez No: 679812
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KARAKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu retrospektif çalışmada; mesane kaynaklı papiller ürotelyal karsinomlardaki mast hücre sayısının, bazı prognostik parametrelerle ilişkisini araştırmayı amaçladık. Bu parametreleri, grade (tümör derecesi), invazyon derinliği (evre) ve rekürrens olarak belirledik. Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı'nda, papiller ürotelyal karsinom tanısı alan 203 olgu, çalışmaya dahil edildi. Bu olgular, düşük ve yüksek dereceli, pTa, pT1, pT2, pT3 ve rekürrens var/yok olarak yedi alt gruba ayrıldı. Hastaların parafin bloklarına, histokimyasal boya olan“toluidine blue”uygulandı. Her vaka için elli büyük büyütme alanı sayılarak mast hücre sayıları hesaplandı. Mast hücre sayılarının, yaş, cinsiyet, grade, invazyon derinliği ve rekürrens varlığı/yokluğu ile ilişkilerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
In this retrospective study; we aimed to investigate the relationship between mast cell count in bladder-derived papillary urothelial carcinomas and some prognostic parameters. We determined these parameters as grade (tumor grade), depth of invasion (stage) and recurrence. Two hundred and three cases diagnosed with papillary urothelial carcinoma in Gaziantep University Faculty of Medicine, Department of Pathology were included in this study. These cases were divided into seven subgroups as low and high grade, pTa, pT1, pT2, pT3, and recurrence/no recurrence.“toluidine blue”, a histochemical stain, was applied to the paraffin blocks of the patients. Mast cell counts were calculated by counting fifty high-magnification fields for each case. The relationships between mast cell counts and age, gender, grade, depth of invasion, and presence/absence of recurrence were examined.