Tip 2 diabetes mellitus obez ve non obez hastalarda immünopatolojık mekanizmaların karşılaştırılması
Comparison of immunopathological mechanisms between obeseand non-obese type 2 diabetes mellitus patients
- Tez No: 679811
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ATAK YÜCEL, PROF. DR. ZAİNAB FADHEL ASHOOR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Tip 2 Diabetes Mellitus (T2DM) pro- ve anti-enflamatuvar sitokinlerin ve immün hücrelerin olaya katıldığı kronik enflamatuvar bir hastalıktır. Obezitenin tip 2 diabetes mellitusa ilerlemesinde kalıcı düşük dereceli enflamasyon önemli bir katkı olarak kabul edilir. Bu tezin amaçları (1) T2DM hastalarda immünopatolojik mekanizmaların obezite ile ilişkisini araştırmak, (2) T2DM'te daha hassas ayarlanmış ve kişiselleştirilmiş tedavilerin verilmesine yardımcı olabilecek sonuçlar elde etmektir çünkü günümüzde tıp her geçen gün daha her bir hastaya özgü hale gelmekte ve böylece tam o hasta için ayarlanmış tedavi yöntemleri gelişmektedir. Bu nedenle, bu tez çalışması, hastalığa neden olabilecek sitokinleri ve otoantikorları incelerken ELISA ve RT-PCR-HRM metodları kullanarak daha kişiselleştirilmiş sonuçlar elde etmeye odaklanmıştır. Böylece obez ve obez olmayan T2DM hastalar arasındaki (sağlıklı kontrol grubu ile de karşılaştırarak), immünopatolojik mekanizmalar açısından farklılıkları değerlendirilerek T2DM'in önlenmesinde ve tedavisinde kullanılmak üzere yeni bilgiler elde edilmesi planlandı. Bağdat'taki Al-Yermuk Eğitim Hastanesi'nin Endokrinoloji polikliniği ve Ulusal Diyabet Araştırma ve Tedavi Merkezi'ne başvuran 35-70 yaş aralığında 29 obez ve 29 obez olmayan T2DM hastası ile 29 sağlıklı gönüllü bu çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Obez T2DM hastalarda, obez olmayan T2DM hastalara ve sağlıklı kontrollere göre, serum İL-34, İL-37, GADA65 IgM, TNF-α ve Ghrelin düzeyleri daha yüksek iken, serum İL-34, İL-37, GADA-65 IgM ve TNFα düzeylerinin daha düşük olduğunu gösterdi. Ayrıca, serum GADA-65 IgG ve Adiponektin düzeyleri obez T2DM hastalarda, obez olmayan T2DM hastalara göre daha düşük bulundu. Ek olarak, GADA65 IgG serum düzeyleri obez olmayan T2DM hastalarda, sağlıklı kontrollere göre daha yüksek saptandı. İL-37 ve Ghrelin için (sırası ile İL-37 rs 3811047 SNP ve GHRL rs 696217 SNP) gen polimorfizmleri, obez T2DM hastalarda obez olmayan T2DM hastalara ve sağlıklı kontrollere göre artmış bulundu, Ancak GAD-65\GAD-2 ve Adiponektin için (sırası ile GAD-2 rs 2236418 SNP ve GHRL rs 696217 SNP) gen polimorfizmleri, obez T2DM hastalarda obez olmayan T2DM hastalara ve sağlıklı kontrollere göre düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus (T2DM) is a chronic inflammatory disease with involvement of pro- and antiinflammatory cytokines and immune cells. In obesity, persistent low-grade inflammation is considered as a major contributor to the progression to type 2 diabetes mellitus. The aims of this thesis are (1) to investigate the association of immunopathological mechanisms with obesity in patients with T2DM, and (2) to obtain results that may help to provide more precise and personalized treatment modalities for T2DM because medicine is becoming more and more personalized day by day, and accordingly more precise treatment modalities are evolving. Therefore, this thesis study focused to obtain more personalized results by using ELISA and RT-PCRHRM while assessing cytokines and autoantibodies that might cause the disease. It is planned to identify the differences between the immunopathological mechanisms of obese and non-obese patients (also compared to healthy control group) since this interaction might provide new information about the prevention and treatment of T2DM. Twenty nine obese and 29 non-obese T2DM patients as well as 29 healthy volunteers who visited the endocrinology outpatient clinic of Al-Yermuk Educational Hospital and National Center for Diabetes Research and Treatment in Baghdad between 35-70 y.o. were involved in this study. Results: Serum levels of IL-34, IL37, GADA-65 IgM, TNF-α and Ghrelin were higher while serum levels of GADA-65 IgG and Adiponectin were lower in obese T2DM patients compared to non-obese T2DM patients. In addition, serum level of GADA-65 IgG was higher in non-obese T2DM patients compare to healthy controls. The genotype frequencies of IL-37 (IL-37 rs 3811047 SNP) and Ghrelin (GHRL rs 696217 SNP) gene polymorphisms were found to be higher in obese T2DM patients than in non-obese T2DM patients and healthy controls. However, the genotype frequencies of GADA-65/GAD-2 (GAD-2 rs 2236418 SNP) and Adiponectin (ADIPOQ rs 10937273 SNP) gene polymorphisms were found to be lower in obese T2DM patients than in non-obese T2DM patients and healthy control group.