Co2 salınımı, sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki nedensel ilişki: AB ülkeleri üzerine bir inceleme
Causal relationships between co2 emissions, health expenditures and economic growth: A study on EU countries
  1. Tez No: 679815
  2. Yazar: PEMBEGÜL KOSTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU TOPCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde CO2 salınımı, sağlık harcamaları ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisinin 2000-2017 dönemini içeren verilerle incelenmesidir. Çalışmada Dumitrescu ve Hurlin (2012) tarafından geliştirilen panel nedensellik testi kullanılmıştır. Nedensellik testinden elde edilen bulgular, ekonomik büyümeden CO2 salınımına ve sağlık harcamalarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisinin olduğunu ortaya koymuştur. Diğer bir ifadeyle, ekonomik büyüme CO2 salınımına ve sağlık harcamalarına nedenolmaktadır. Benzer şekilde, sağlık harcamaları ile CO2 salınımı arasında da tek yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. İlişkinin yönü CO2 salınımından sağlık harcamalarına doğrudur.Bu bulgu, CO2 salınımının sağlık harcamalarının nedeni olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, AB ülkelerinde çevresel kaliteyi ve sağlık sektörünün verimliliğini artıran büyüme politikalarına öncelik verilmelidir. Bununla birlikte, hava kirliliğinin maliyetlerini azaltmak için çevresel düzenlemeleri de dikkate alan sağlık politikaları uygulamalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is toexamine the causal relationship between CO2 emissions, health expenditures and economic growth in the European Union (EU) countries over the period 2000-2017. The panel causality test developed by Dumitrescu and Hurlin (2012) was used in the study. The finding sobtained from the causality test revealed that there is a one-way causality relationship from economic growth to CO2 emissions and health expenditures. In other words, economic growth causes CO2 emissions and health expenditures. Similarly, a unidirectional causality relationship was found between health expenditures and CO2 emissions. The direction of the relationship is from CO2 emissions to health expenditures. This finding shows that CO2 emissions are the cause of health care spending. In this context, priority should be given to growth policies that increase environmental quality and efficiency of the health sector in EU countries. However, it should implement health policies that take environmental regulations into account in order to reduce the costs of air pollution.