Ambivalence and unhomeliness in By the Sea by Abdulrazak Gurnah and Brick Lane by Monica Ali
Abdulrazak Gurnah'ın By the Sea ve Monica Ali'nin Brick Lane romanlarında ikilem ve vatansızlık
- Tez No: 679869
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYDA SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, Abdulrazak Gurnah'nın By the Sea ve Monica Ali'nin Brick Lane adlı sömürgecilik sonrası romanlarındaki karakterlerin yaşadığı dil ve kimlik bunalımını, göstermeyi amaçlamaktadır. Bu durum, karakterlerin yurtsuzluklarından ve bundan dolayı da ikilemde olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu sebeple, dil kavramı ve kimlik oluşumları, bu iki bağlamda incelenecektir. By the Sea romanındaki Zanzibarlı karakter Saleh Omar, kendi ülkesindeki, ölmüş bir adamın, artık geçerli olmayan pasaportunu kullanarak, sığınmacı olarak İngiltere'ye kaçar. Omar, – kendisine tavsiye edildiği üzere – Gatwick Havaalanı'na ayak bastığı andan itibaren İngilizce konuşmayı reddeder ve bunu, İngiltere'de kaldığı süre boyunca devam ettirir. Bu sebep, Saleh Omar ve tercümanı Latif Mahmud'u bir araya getirir ve aynı zamanda, geçmiş acılarının ve Zanzibar'daki hatıralarının açığa çıkmasına sebebiyet verir. Öte yandan, Monica Ali'nin Brick Lane kitabındaki kadın kahraman Nazneen, Chanu ile olan evliliği sebebiyle İngiltere'ye göç eder. Bütün dünyası yalnızca küçük bir daire olan Nazneen, iki kız çocuğu anne ve sadık bir eştir; ta ki Karim ile tanışana kadar. Bu karakter, kitabın ilerleyen sayfalarında büyük bir değişime uğrar ve Nazneen'in özgürlük ve bağımsızlığını kazanma savaşı karakterinde bir başkalaşıma sebebiyet verir. Bu çalışmanın ilk bölümü, teorik altyapıyı oluşturur ve koloni ve koloni sonrası döneme ait bilgileri kapsar. İkinci bölüm ve üçüncü bölüm ise By the Sea ve Brick Lane romanlarındaki karakterlerin kimliklerindeki değişimi, dil kullanımlarını ve kullanamayışlarını tartışmaktadır. Son kısım ise bu iki romandaki karakterlerin, içsel ve dışsal faktörlerden ve dil engellerinden dolayı“kendi”lerindeki değişimi belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to demonstrate the crisis of identity and language of the characters in two postcolonial novels; By the Sea by Abdulrazak Gurnah and Brick Lane by Monica Ali. Since these occur due to their unhomely and ambivalent situations, their identity formation will be related to these concepts. In By the Sea, the Zanzibari character Saleh Omar escapes to England as an asylum-seeker by using an invalid passport of a dead man from his homeland. Omar refuses to speak English from the moment he fetches up at the Gatwick Airport since it had been suggested to him to do and this continues during the time he spends in England. This throws Saleh Omar and Latif Mahmud – his translator – together and leads to a sequence of events from their past pains and memories from Zanzibar. On the other hand, in Monica Ali's Brick Lane, the heroine of the novel, Nazneen, moves to England due to her marriage with Chanu. Nazneen, whose world is just a small flat, is a mother of two daughters and an obedient wife until she meets Karim. This character, in the forthcoming pages of the novel, undergoes a change. Her war for freedom and independence alters her identity. The first chapter of this study focuses on the theoretical background of this study which covers colonialism and postcolonialism. The second and the third chapters discuss the identity and language usage and non-usage of the characters in By the Sea and Brick Lane. The last part concludes the characters of these two novels embody changes due to internal and external factors and the transformation of their“self”due to the language barrier.